Hanákova láska k železnici se propisuje nejen do atmosféry jeho hospody, ale i do způsobu, jakým ji rozšiřuje. Koupil od Českých drah starý hytlák z roku 1952 a pustil se do jeho kompletní rekonstrukce. „Byly to možná tři nejkrásnější měsíce mého života, kdy jsem lidem zmizel z očí. Žil jsem v minulosti a hrál si,“ řekl pro iDnes.cz. A hřiště si vytvořil vskutku originální.
Starý vagon se proměnil v komfortní penzion na kolejích s koupelnou, splachovacím WC a plně vybavenou kuchyňkou. Interiér zdobí pečlivě vybrané kousky české železniční historie: staré dveře ze zapomenuté stanice, světla z továrny Rückl s vypískovaným logem ČSD, garnýže vyrobené z armovacích drátů z počátku 20. století.
„Chtěl jsem, aby tam pokud možno nebyl žádný plast, aby se tam lidé zklidnili. Nic tam nepřipomíná současnost, žádná televize, žádná wi-fi,“ vysvětluje Hanák.
Pivo „za lidovku“
A co si můžete v Zastávce Nižbor dát? Jídelní lístek nenabízí klasické hospodské menu, ale pečlivě vybrané speciality inspirované francouzskou a českou kuchyní. Pochutnáte si na zvěřinových paštikách, poctivých polévkách a domácích koláčích. Samozřejmostí je široký výběr piv, která si můžete vychutnat přímo na rampě starého nádražního skladu.
Obsluha je stejně osobitá jako celý podnik. Někdy se u stolů mihne sám Tomáš Hanák a vtipnou poznámkou přidá k dobrému obědovému zážitku ještě trochu hospodského divadla. „Lidi se ptají, kdy budu hrát v divadle, ale já už hraju tady každý víkend,“ směje se.
„Šlofíček“ ve vagónu
A kolik utratíte? Ceny jsou v příjemném střed mezi standardní hospodou a stylovou restaurací. Hlavní jídlo se pohybuje kolem 200 Kč, předkrmy a dezerty mezi 80-150 Kč. Pivo ze sedmého schodu je tu za příjemných 45 Kč a pokud si budete chtít užít noc ve vagónu, za nocleh pro dva zaplatíte zhruba 1 500 Kč.
Zdroj: Autorský text, iDnes.cz, Youtube/Adam Gebrian, Zastávka Nižbor
Foto: Facebook, Instagram