Že neznáte acai? Pak byste to měli napravit, protože tento kdysi skrytý poklad domorodých komunit z oblasti Amazonie je dnes světově uznávanou superpotravinou. Acai (čte se „asají“) jsou drobné bobule rostoucí na palmách Euterpe oleracea, jež se po staletí používají pro své výživové vlastnosti. A tak není divu, že se v dnešní době, kdy se všichni snažíme do sebe cpát v še zdravé horem dolem, si v posledním desetiletí i tato tmavě fialová plodina podmanila milovníky zdravé výživy i food designu.
„Acai je výjimečné především vysokým obsahem polyfenolů, tedy přírodních antioxidantů, které neutralizují volné radikály a přispívají ke zpomalení stárnutí buněk,“ říká pro Svět potravin výživový poradce Tomáš Demel. Jak ukazují odborné články, acai vykazuje výrazný antioxidační účinek, a to dokonce vyšší než borůvky nebo brusinky.
Fialová bomba plná živin
Kromě antioxidantů jsou dle zdrojů bobule acai bohaté na zdravé tuky, především omega-9 a omega-6 mastné kyseliny, které přispívají ke zdraví srdce a mozku. Dále obsahují vlákninu, vitamíny A, C a E, a také malé množství bílkovin, jak dokládají studie. Jejich pravidelná konzumace proto může pozitivně ovlivnit hladinu cholesterolu, inzulinovou rezistenci i zdraví střevního mikrobiomu. Navíc acai přirozeně neobsahuje cukr, takže je vhodné i pro osoby sledující glykemický index nebo redukující hmotnost, a co víc, ještě díky kombinaci vlákniny a tuků zasytí na delší dobu, což z něj dělá ideální základ snídaně nebo svačiny.
V České republice je nejdostupnější formou toho, jak si acai vychutnat, buď mražená dužina, nebo prášek z lyofilizovaných bobulí. Obě varianty lze snadno zapojit do přípravy smoothie, kaší, nebo tzv. acai bowls, tedy hutných ovocných misek, dozdobených čerstvým ovocem, oříšky, semínky či granolou. Pokud se nechcete pouštět do domácí přípravy, můžete si dnes acai bowl objednat i v některém z moderních podniků zaměřených na zdravé stravování. My ale zůstaneme nejdřív doma a podíváme se, jak acai využít od domácích misek až po zmrzlinu.
Příprava acai v kuchyni není nijak složitá, zejména pokud si fialové sexy boule pořídíte domů ve formě mražené dužiny, prášku nebo lyofilizovaného extraktu. Mražená dužina je dle Tomáše ddemela chuťově nejvěrnější a hodí se do smoothies nebo právě na přípravu misek. Prášek zase využijete v jogurtu, domácí zmrzlině nebo při pečení, jelikož má výraznou chuť i barvu.
Základní recept na açaí bowl:
- 100 g mražené dužiny acai (nebo 2 lžičky prášku)
- 1 zmražený banán
- 50 ml kokosové vody nebo mléka
-
hrst borůvek nebo jahod
Vše rozmixujte do husté konzistence a nalijte do misky. Ozdobte granolou, plátky banánu, kokosem, chia semínky nebo arašídovým máslem. Bowl by měl být hustý, téměř jako zmrzlina, ideálně se jí lžičkou, ne pije brčkem.
Acai ale můžete využít i jako doplněk, například přidáním jedné lžičky prášku do ovesné kaše, aby získala antioxidantový boost i krásnou fialovou barvu. Můžete zkusit vyrobit i domácí nanuky, což jistě ocení i děti. Jak? Jednoduše smíchejte dužinu acai s kokosovým mlékem a kousky manga, nalijte do forem a zmrazte. A acai výborně funguje i ve veganském cheesecaku, protože obarví krém do sytě fialové barvy a přidá mu jemně zemitou chuť. Pokud nemáte po ruce mraženou dužinu, ani tehdy nejste ztraceni. Sáhněte po kvalitním lyofilizovaném prášku, který by měl být tmavě fialový, bez příměsí cukru, sóji nebo aroma.

Největší chybou je kupovat açaí produkty s přidaným cukrem – ty ztrácejí svou výživovou hodnotu. Skutečně dobré açaí poznáte podle jednoduchého složení a certifikace původu. „Při výběru produktů z açaí doporučuji vždy kontrolovat složení. Kvalitní výrobky by neměly obsahovat přidané cukry ani umělá barviva. Samotné bobule mají přirozeně lehce zemitou chuť, která se výborně kombinuje s tropickým ovocem,“ upozorňuje Demel. Podle něj je další zajímavostí i to, že acai díky svému vysokému obsahu anthokyanů, neboli pigmentů odpovědných za tmavě fialovou barvu, získává své výrazné zbarvení a zdravotní benefity zároveň. Tyto sloučeniny mají dle studií protizánětlivé a protinádorové účinky. Ale s oblibou acai jdou v ruku v ruce i ne záležitosti úsměvné…
Acai mění i Amazonii, bohužel ne vždy jen k lepšímu
Zatímco ve světě se fialové bobule staly symbolem zdravého životního stylu, v oblasti, odkud pocházejí, představují především zdroj obživy. Acai palmy, přirozeně rostoucí v mokřinách brazilského státu Pará, se díky vzrůstající poptávce začaly masivně pěstovat i na plantážích, což s sebou přineslo i mnohé problematické aspekty.
Na jedné straně je to opravdu skvělá ekonomická příležitost, protože rozmach acai přinesl místním komunitám vyšší příjmy. Sklizeň bobulí může být i relativně udržitelná, ale jen pokud se ponechá dostatek prostoru pro přirozený růst a diverzitu rostlin. „Acai má potenciál být zeleným motorem ekonomiky. Ale jen tehdy, když se nebude pěstovat na úkor pralesa, nýbrž v jeho rámci,“ vysvětluje etnobotanik doktor Daniel do Amaral z Universidade Federal do Pará.
Na straně druhé ale přibývá případů, kdy kvůli zisku mizí původní porosty a plantáže nahrazují přirozenou biodiverzitu. Vliv má i to, že acai stromy potřebují vysokou vlhkost a intenzivní zavlažování, což vede k přetížení vodních zdrojů.
proto upozorňují, že je nutné zajistit rovnováhu mezi exportem a ochranou místních ekosystémů, jinak by mohlo dojít ke ztrátě cenných stanovišť i potravní bezpečnosti v regionu. „Když saháme po exotických plodech, měli bychom se zajímat i o to, odkud a jak přicházejí. U acaí má smysl vybírat produkty s certifikací fair trade nebo bio kvality,“ doporučuje Tomáš Demel.
Malé bobule s velkým potenciálem
Acai není jen další trendová ingredience do smoothie, je to mnohem více funkční potravina s ověřeným zdravotním přínosem, která osloví ty, kdo hledají cestu k přirozenějšímu životnímu stylu. Fialové bobule z Amazonie mají své místo nejen v miskách influencerů na Instagramu, ale především v každodenním jídelníčku všech, kdo chtějí pečovat o své zdraví chutným a moderním způsobem.