Je možné jíst každý den fastfood a přitom zůstat zdravý? Výzkum, který mění pohled na věc
Experiment Johna Cisny, učitele přírodních věd na střední škole v Iowě, způsobil skoro celosvětové „haló“. Podle výsledků jeho osobního bádání je totiž možné kvalitně přežívat jen na Junk Food. Má to ale háček!
Žádné zmatky s džemy, změny ve skladování vajec i jasný původ medu: Novela vyhlášky?
Nová vyhláška Ministerstva zemědělství přinese řadu změn v potravinářských pravidlech. Název marmeláda bude nově možné použít i pro džemy, kokosová voda dostane jasnou definici a etikety směsných medů budou muset uvádět přesné země původu včetně podílů. Kromě toho dojde ke změně pravidel pro uchovávání vajec, která bude možné skladovat při širším teplotním rozmezí, což přinese energetické úspory pro zemědělce i obchodníky.
Vánoce v procentech: Kapr je v úpadku, salát má novou recepturu a prim hrají hotovky
Podle průzkumu řetězce Penny, realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos mezi 2000 respondenty z České republiky, Češi na Štědrý večer stále častěji volí alternativy k tradičnímu kaprovi. Více než dvě třetiny dotázaných plánují servírovat smažené řízky, přičemž dominují ty kuřecí a krůtí, zatímco kapr se objeví na stolech necelé poloviny domácností.
Podobnost čistě náhodná? Kdepak! Obchodníci dobře vědí, které potravině dát který barevný obal
Psychologie je mocná. A to si v poslední době uvědomují i obchodníci a výrobci potravin. I oni totiž při tvorbě designu svých výrobků pracují se stimulujícími barvami. Jednoduše zjistili, že se jim to náramně vyplatí.
Pošírovaná vejce s jogurtem? Turecký Çılbır je opravdový zážitek!
Çılbır na sebe strhl pozornost milovníků jídla po celém světě. Tento pokrm, který je v Turecku oblíbený po staletí, je v poslední době skutečným fenoménem. V čem spočívá jeho kouzlo, proč se stal hitem a co všechno může nabídnout našemu tělu?
V Japonsku mají raritu: Je libo majonézový drink?
Představte si, že sáhnete po kelímku osvěžujícího nápoje a místo sladkého pohlazení vašich chuťových pohárků vás zasáhne silná vlna slanosti a kořeněné intenzity. To není scéna z kulinářského hororu, ale realita v Japonsku, kde obchodní řetězec Lawson představil svou novinku: nápoj s příchutí majonézy.
Dáša z Mostu učí děti neplýtvat potravinami: Erika Stárková tváří projektu Smart Food
Znalosti o správném zacházení s jídlem mezi žáky ve třetí až páté třídě vzrostly až o 40 procent. Ukázaly to výsledky pilotního hodnocení první fáze vzdělávacího projektu Smart Food. Ke zlepšení přispěla také digitální interaktivní forma výuky, která žáky více motivovala. Autoři projektu z Univerzity Karlovy a Mendelovy univerzity proto spouští druhou fázi projektu, která se nazývá „Od vidlí až po vidličku... a ještě dál!“. Vzdělávací materiály nově obsahují také výuková videa, která provází oblíbená herečka Erika Stárková.
Občerstvení ve Zlíně je bez rizik! Hygienici pomalu neměli co dělat
Hygienici zjistili při kontrolách stánků s občerstvením na svatomartinských akcích ve Zlínském kraji jen drobné nedostatky. Udělali celkem 37 kontrol, a to v Kroměříži, Hulíně na Kroměřížsku, Uherském Hradišti a Zlíně, vyplývá z dat Krajské hygienické stanice Zlínského kraje na jejím webu.
Čím kontroverznější přísada, tím menší písmo? Auditoři zkritizovali údaje na obalech
Spotřebitelé v Evropské unii se na potravinách často setkávají s etiketami, které mohou být matoucí či zavádějící nebo kterým ne každý rozumí. Ve své zprávě to dnes uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD). Na vině jsou chybějící právní normy i nedostatečné monitorování, podávání zpráv a systém kontrol a sankcí v EU. Zneužívání etiket často nezabrání ani pokuty. Jedním z problémů je i to, že některé údaje na potravinách jsou napsané tak malým písmem, že je spotřebitelé nepřečtou.