1) Dejte svému stravování řád
V první řadě se zaměřte na to, aby vaše stravování mělo dlouhodobě určitý řád. Ten si nastavte dle toho, co vašemu tělu vyhovuje. Nemělo by se vám tak stát, že jednou máte velkou snídani a druhý den vůbec žádnou a naopak to doženete obrovskou večeří. Každý den by měl v rámci možností vypadat, co se týká režimu, velmi podobně. Zažité návyky se vám budou i mnohem snadněji dodržovat, než kdyby u vás každý den vypadal zcela jinak.
2) Dbejte na pravidelný příjem jídla během dne
Neznamená to, že musíte jíst nutně každé 3 hodiny a nosit u sebe neustále plnou tašku krabiček. Komu to vyhovuje, stačí třeba i 3 jídla denně. Jezte tedy 3-5x denně tak, abyste neměli hlad, tím se vyhnete především večernímu „vlčímu hladu“.
3) Dbejte na správnou skladbu každého jídla
Vyvarujte se potravinám a pokrmům s vysokým glykemickým indexem, které vás zasytí jen na chvíli. Hlavní jídlo, a pokud to jde tak i svačiny, vždy doplňte nějakým zdrojem bílkovin, které mají nejvyšší sytící efekt a sníží glykemický index. Výhodná je i přítomnost rozpustné vlákniny, která v žaludku bobtná a zvýší pocit nasycení.
4) Jídlo doplňte zeleninou
Zelenina zvyšuje objem jídla a zároveň má nízkou kalorickou hodnotu, takže zaplníte lépe žaludek bez nadměrného příjmu kalorií.
5) Nevynechávejte sacharidy
Častou chybou nejen při hubnutí je vynechávání příloh a dalších zdrojů sacharidů. Opět ale platí pravidlo, že naše tělo si o ně řekne, nejčastěji v podobě chuti na sladké. A následně tento deficit doplníme více, než by bylo potřeba.
6) Jezte pomalu
Tělu chvíli trvá, než vyšle signály, že už je nasyceno. Proto nehltejte, ale jezte pomalu a vnímejte pocity nasycení. Můžete si udělat v půlce jídla pauzu, dojděte si například pro pití a možná mezitím zjistíte, že jste syti a nemusíte v jídle pokračovat.
7) Jezte všímavě
Leckdy jíme automaticky, jídlo nevnímáme a ve výsledku ani nevíme, kolik jsme toho snědli. Pokud jíte, věnujte se opravdu jen jídlu. Nespojujte jídlo s jinými činnostmi a labužnicky si ho vychutnejte. Zapojte i zrak, čich a vnímejte každé sousto. Mějte na paměti, že první sousta vychutnáte, další už jsou jen setrvačnost.
8) Dbejte na dostatečný pitný režim
Někdy opravdu může platit slogan, že „hlad“ může být „převlečená žízeň“. Naučte se tyto signály rozlišovat.
9) Plánujte, připravujte si jídlo předem
Pokud budete jídelníček plánovat dopředu, budete mít jídlo i předem připravené (např. dopředu uvařená večeře, která na vás bude po příchodu z práce doma čekat), snížíte riziko, že při velkém hladu sáhnete po nějaké „nezdravé“ rychlovce, která je většinou první po ruce.
10) Mapujte svůj jídelníček
Zkuste si alespoň několik dní zapisovat svůj jídelníček a pohybovou aktivitu, jen tak si opravdu uvědomíte, zda je váš režim pravidelný. Využít můžete různé aplikace – např. program Sebekoučink (více na www.stobklub.cz).
DEN ZDRAVÍ se STOBem 19. října 2024
Přijďte si ZDARMA užít bohatý program zaměřený na vaše zdraví a hubnutí.
Připravena je pro vás pestrá škála pohybových lekcí a ochutnávek, dále odborné poradny (např. vyšetření zraku, glykemie, křečových žil, svalové síly nebo poradny ohledně spánku či lymfy). Po celý den budou probíhat zajímavé přednášky s nutričními terapeuty, lékaři, psychology a dalšími odborníky.
Můžete si nechat změřit složení těla, spočítat index zdraví a poradit se s odborníky ze STOBu, jak zdravě hubnout nebo udržovat váhu.
Zapište si do kalendáře sobotu 19. října od 10 hodin v Konferenčním centru City v Praze u Arkád.
Hlavním organizátorem akce je společnost Stop obezitě – STOB, která se dlouhodobě zaměřuje na hubnutí bez diet a striktních omezení a v souladu s touto filozofií tvoří i program DNE ZDRAVÍ.
Podrobný program celého dne najdete na stránkách www.stob.cz. Na přednášky a cvičení je nutné se předem přihlásit.