Historie čokolády je stejně bohatá jako její chuť. Všechno to začalo ve Střední Americe, kde už před čtyřmi tisíci lety sbírali kakaové boby Olmékové. Po nich si kakaový nápoj oblíbili i Aztékové, kteří ho považovali za tak cenný, že s ním platili. Evropa si na čokoládu musela počkat až do 16. století, kdy ji španělští dobyvatelé přivezli do královských dvorů, kde se z ní rychle stala luxusní pochoutka.

Karamel na svůj okamžik slávy čekal o něco déle. První cukrovinky vznikaly jednoduše – smícháním cukru a vody. Pak ale někoho napadlo přidat mléko a tuk, a svět se rázem zamiloval do jemné, hladké struktury karamelu. Ačkoliv od sebe čokoládu a karamel dělil oceán, jejich spojení bylo jen otázkou času.

Génius, který vymyslel čokoládový karamel

Jestli dnes máme karamelovou čokoládu, můžeme za to poděkovat Miltonu Hersheymu. V době, kdy se v Americe vyráběly hlavně tvrdé bonbóny, se rozhodl jít jinou cestou. Jeho společnost Lancaster Caramel Company začala s výrobou karamelů v čokoládové polevě, a výsledek byl tak dobrý, že se po něm jen zaprášilo.

V roce 1893 spatřil Hershey na německé výstavě stroje na výrobu čokoládových tyčinek a okamžitě pochopil, že tady je budoucnost cukrářství. Přivezl je do USA, spustil masovou výrobu karamelových čokolád a během chvíle si získal srdce Američanů. A popravdě – kdo by mu to měl za zlé?

Čokoláda za miliony? Ano, existuje

Pokud si myslíte, že čokoláda je záležitost pár korun, možná vás překvapí, jak astronomických částek jsou někteří ochotni za ni zaplatit.

Třeba La Madeline au Truffe od Knipschildt Chocolatier – jediné sousto této exkluzivní čokolády s lanýžem vás vyjde na 250 dolarů (asi 5 500 Kč). A pokud si chcete pořídit celou tabulku, připravte si kreditku s pořádným limitem.

Pak tu máme To’ak Chocolate – čokoládu, která se vyrábí v Ekvádoru z vzácných kakaových bobů Nacional. Cena? Klidně i 10 000 Kč za tabulku.

A pak je tu Frrrozen Haute Chocolate, dekadentní dezert z newyorské restaurace Serendipity 3. Obsahuje 24karátové zlato a jeho cena vyšplhala na 25 000 dolarů (přes půl milionu korun). Zda se dá skutečně sníst bez pocitu viny, to už musí posoudit ti, kdo si ho dopřáli.

A pokud si myslíte, že stará čokoláda nemá cenu, pak vás možná překvapí čokoládová tyčinka z expedice Roberta Falcona Scotta do Antarktidy. Tahle 120 let stará čokoláda se v aukční síni Christie’s vydražila za 470 eur (asi 12 000 Kč). Jestli ji nový majitel snědl nebo uložil do trezoru, to už se asi nedozvíme.

Jak oslavit Národní den karamelové čokolády?

Odpověď je jednoduchá – něčím sladkým. Ať už sáhnete po pralinkách, upečete si brownies se slaným karamelem nebo si dáte klasickou čokoládovou tyčinku s karamelovou náplní, je to ideální den na malý sladký hřích. A když už se bavíme o čokoládě, jedno pravidlo platí: čím kvalitnější, tím lepší.

Jak poznat kvalitní čokoládu?

Pokud si chcete být jisti, že si dopřáváte opravdu kvalitní čokoládu, podívejte se nejen na chuť, ale i na složení. Česká legislativa se v tomto ohledu řídí nařízeními Evropské unie, která jasně definují, co se smí nazývat čokoládou a co už je jen „cukrovinka s kakaovou příchutí“.

1. Obsah kakaové sušiny a tuky

Podle vyhlášky č. 76/2003 Sb. o kakau a čokoládových výrobcích musí čokoláda obsahovat minimálně 35 % kakaové sušiny, z toho alespoň 18 % kakaového másla a 14 % odtučněné kakaové sušiny.

  • Hořká čokoláda musí mít minimálně 43 % kakaové sušiny, kvalitnější čokolády obsahují i 70 % a více.
  • Mléčná čokoláda musí obsahovat minimálně 25 % kakaové sušiny, zbytek tvoří mléko a cukr.
  • Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu, ale musí obsahovat minimálně 20 % kakaového másla.

Často narazíte na levné „čokolády“, které obsahují rostlinné tuky (palmový, kokosový aj.) místo kakaového másla. Tyto náhražky mohou tvořit maximálně 5 % hmotnosti čokolády, jinak se už nesmí označovat jako čokoláda.

2. Složení – čím kratší, tím lepší

Kvalitní čokoláda obsahuje jen pár ingrediencí: kakaové máslo, kakaovou hmotu, cukr a případně sušené mléko (u mléčné čokolády). Pokud na obalu vidíte emulgátory (např. sójový lecitin) nebo vanilin místo pravé vanilky, nejde o prémiovou čokoládu.

3. Vzhled a lom čokolády

  • Čistá, lesklá textura bez šedého povlaku znamená správně temperovanou čokoládu.
  • Čokoláda by se měla lámat ostrým „lupnutím“, ne drolit. Pokud se láme gumově, obsahuje hodně tuků.
  • Hořká čokoláda se rozpouští pomalu a zanechává bohatou, hořkosladkou chuť. Mléčná je krémová, nesmí být přeslazená.

4. Cena napoví

Pokud stojí tabulka čokolády 20 korun, je jasné, že na kakaové máslo už moc peněz nezbylo. Kvalitní čokoláda, která splňuje legislativní normy a nepoužívá náhražky, bývá dražší – ale rozdíl v chuti za to stojí