Každé ráno se budí s novou inspirací a proměňuje toast ve vizuální dílo inspirované japonskými motivy, jako jsou zenové zahrady nebo umění kintsugi. Jak sama říká, jejím cílem povzbudit lidi, aby se dívali i na jídlo jako na klenot. „Chci lidem ukázat krásu, kterou často přehlížíme v běžných věcech našeho každodenního života. Když si všimneme té krásy, svět se rozzáří, jako bychom na něj pohlíželi novými očima,“ uvedla Sasaki pro GirlStyle.

Sasaki svoje umění navíc propojuje s přírodními „zákony“. Používá totiž výhradně sezónní suroviny, které vlivem teplot navíc mění barvy. Každý pokrm proto musí velmi detailně promyslet. „Pokud nad konceptem dostatečně nepřemýšlím, nikdy nedosáhnou požadovaného výsledku, musím si pokrm totiž umět představit za studena a pak tušit, co se s ním stane po ohřátí některých ingrediencí,“ vysvětlila v rozhovoru pro Vogue​.

Škoda sníst

Její ikonická díla je až škoda sníst. Mezi ta nejpovedenější patří například „zenová zahrada“ (na obrázku) s bílým „pískem“ ze zakysané smetany a s „mechem“ vytvořeným z matcha prášku. Ořechy posloužily jako kameny, čímž Sasaki evokovala klid a harmonii klasické zahrady. Také vytvořila toast inspirovaný kintsug (tradiční japonská technika používaná pro opravu rozbité keramiky, pozn. red.:), kde použila zlatý jedlý list k propojení praskliny na chlebu.

Sasakiiny výtvory jsou přísně osobité, sama autorka používá pro pekaře dost netypické techniky, jako je kreslení jemných linek pomocí šicí jehly. Namísto barvy jí pak poslouží sépiový inkoust. „Jsem fascinovaná krásou ingrediencí samotných. Každé ráno tak přemýšlím o možnostech, jak propojit vizuální a chuťové prvky v jeden ucelený zážitek,“ dodává na závěr.