Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) během dneška informoval, že od čtvrtka rovněž omezí nákladní dopravu na česko-slovenských hranicích.
Podle veterinární správy budou moci vozidla nad 3,5 tuny převážející zvířata nebo živočišné produkty překročit hranice ze Slovenska do ČR výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Před překročením hranic budou vozidla dezinfikována projetím přes dezinfekční pás. Omezení se má týkat přechodů Lanžhot-Brodské, Starý Hrozenkov-Drietoma, Bílá-Bumbálka a Makov a Mosty u Jablunkova-Svrčinovec.
Kamiony převážející jiné zboží, například nábytek nebo stavební materiál, budou moct překročit hranice ze Slovenska do ČR jakýmkoliv jiným přechodem, upřesnil mluvčí SVS Petr Vorlíček. Zároveň podle něj nebudou dezinfekčními pásy na čtyřech vybraných přechodech projíždět všechna vozidla nad 3,5 tuny, ale jen ta vytipovaná. „Například přes Lanžhot projede 12.000 náklaďáků za den a není možné všechny směřovat na dezinfekci, protože to by se hraniční přechod zablokoval,“ řekl ČTK Vorlíček. Cílem je vybírat zejména vozy převážející zvířata a živočišné produkty, dodal.


Podle Vorlíčka se budou dezinfekční rohože na hraniční přechody instalovat večer a vnoci, dovezou se ze skladů v Ostravě. Veterináři spolu s policisty a celníky budou i nadále na hraničních přechodech ze Slovenska a namátkově i ve vnitrozemí kontrolovat přepravce zvířat nebo živočišných produktů. „Přepravci zvířat musí při kontrolách doložit, že před nakládkou provedli dezinfekci vozidla, přepravci produktů musí předložit doklady o původu zásilky,“ uvedli veterináři v tiskové zprávě.
V platnosti zůstávají také už dříve vydaná mimořádná opatření, která například u vozidel přepravujících živá zvířata ze zahraničí, která se v posledních 21 dnech pohybovala v uzavřených pásmech okolo ohniska slintavky, požadují doklad o provedení dezinfekce vozidla před nakládkou zvířat. Chovatelé musí vést záznamy o vjezdu vozidel a musí je uchovávat 12 měsíců. Do chovů pak mají zakázáno vstupovat osoby, které se posledních 21 dnech pohybovaly v uzavřených pásmech v Maďarsku a na Slovensku. O vstupu cizích osob je povinné vést záznamy.
Výborný dnes po jednání vlády řekl, že ministerstvo kvůli šíření nákazy slintavkou a kulhavkou na Slovensku a v Maďarsku zvažuje zavedení povinné dezinfekce při vstupu do farem. Povinná dezinfekce by byla případně zavedena v okresech blízko Slovenska.
Nové ohnisko bylo dnes potvrzeno v obci Levél, která se nachází v severozápadním Maďarsku nedaleko rakouské hranice. Nové ohnisko je vzdálené 40 kilometrů severozápadně od prvního maďarského ohniska. Jde o chov mléčného skotu, ve kterém se nachází zhruba 3000 zvířat. Podle SVS byla okolo ohniska vymezena ochranná pásma, vnější dozorové pásmo zasahuje do Rakouska.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nemoc nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.