Je zřejmé, že pokud někdo holduje sladkým limonádám, asi ho nepřekvapí, že přijímá závratnou denní nálož cukru. Jenže pozor – cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Kalorickou bombou jsou často i nápoje, které se tváří jako zcela neškodné. Dokonce zdravé.
Náhrada limonád? Ani ledový čaj není nevinný
I ten, kdo sycené limonády neuznává, musí počítat. Jen obyčejný ledový čaj, který vypadá jako vhodná varianta, je slazený – v jedné velké sklenici se může (v závislosti na značce) skrývat i tři kostky cukru.
Podobně je na tom i vychvalovaná kombucha. Tento trend posledních let si oblíbila spousta lidí, často v domnění, že jde o detox. A káva? Ani milovníci kávy se neobejdou bez jednoduché matematiky.
Varianty jako cappuccino, latté nebo káva s mlékem „půl na půl“ mohou překvapit – v jednom nápoji může být až 9 gramů cukru. Při průměrné denní spotřebě to může být i 50 gramů sacharidů, tedy zhruba 45 % celkového doporučeného denního příjmu cukrů.
A co teprve kávové speciály? Ochucené kávy se sirupem, šlehačkou nebo zmrzlinou mohou představovat kaloricky spíš hlavní chod než doplněk.
Energetické nápoje a kofeinová past
Obrovský nápor cukru pro organismus představují také energetické nápoje. Výrazně méně náročnou variantou jsou sice jejich „zero“ verze, ale je potřeba dávat pozor na celkový příjem kofeinu – z kávy, čaje, případně dalších zdrojů.
Lesk i bída freshů
Ani fresh není nápoj, který by vynikal nízkým počtem kalorií. I když v případě 100% ovocných šťáv se často mluví o přívětivé fruktóze, která ráno příjemně probudí, platí zde jedno pravidlo: nic se nemá přehánět.
K zajištění vitamínů je vhodnější spíše celý kus ovoce – ten totiž obsahuje i vlákninu, která zpomaluje vstřebávání cukru do krve. Navíc celé ovoce nás zasytí na delší dobu a nikdy ho nesníme tolik, kolik toho vypijeme v tekuté podobě.
V jedné větší sklenici pomerančového džusu najdeme okolo 30 gramů cukru. Pokud mu neodoláte, zvolte alespoň naředěnou variantu. Různé ovocné nápoje a nektary jsou navíc často doplněné přidaným cukrem.
Smoothie: zdravé, ale kalorické
Podobně musíme přistupovat i k populárním smoothies. Rozmixované ovoce je selským rozumem zdravější svačinou než koláč, ale kalorická nálož může být paradoxně vyšší.
V jedné porci smoothie vypijeme mnohem víc, než bychom si naložili na talíř v podobě celých plodů. Navíc vláknina je mixováním porušena, a tak se hlad dostaví rychleji. Přidáme-li mléčný výrobek nebo sladidlo, vystřelí kalorie opět vzhůru.
Kefír plný jahod? Spíš cukru
Kysané mléčné výrobky jsou považovány za zdravou volbu pro snídani nebo svačinu. Obsahují živé bakterie prospěšné pro trávení, bílkoviny, vápník i vitamín D. Jenže pozor – ochucené varianty s sebou nesou i pořádnou dávku přidaného cukru.
V půllitrovém balení ochuceného kefíru se může skrývat až 50 gramů cukru. Z toho 30 gramů (tedy šest kostek) pochází z přidané ovocné složky.
Sklenička po večeři? Dvakrát měř, než doliješ
Dáte si lehkou večeři, chipsy si odepřete, ale sklenka vína či drink na uklidnění? Z pohledu kalorií jde o další položku, která se musí počítat. Jedno pivo = asi 200 kcal. Pět piv? Tisíc kalorií.
Nealko pivo je na tom o něco lépe, energeticky zhruba na polovině. Ovšem v ochucených variantách se v jedné plechovce najde i 30 gramů cukru.
U vína záleží na typu – celá lahev suchého vína má kolem 500 kcal, sladké víno i o 200 více. Míchané drinky? Tam kromě alkoholu připočtěte ještě šťávu, sirup, limonádu nebo smetanu.
Spojené nádoby
Nikde není psáno, že bychom se měli všem zmíněným nápojům kategoricky vyhýbat. Důležité ale je: kalorie z nápojů se počítají stejně jako z jídla.
Z hlediska energetického příjmu tak nejde o „pití“, ale často o plnohodnotnou svačinu. A v některých případech – jako třeba v případě kaloricky vydatného latté nebo koktejlu – o hlavní chod.
To samozřejmě neznamená, že by kvůli pumpkin spice latté měl někdo vynechat oběd. Jen je dobré tyto nápoje pít vědomě. A raději výjimečně než každý den.
Zdroj: Autorský text, tabulky výživových hodnot, rozbor složení výrobků za odborné garance odborníků z Potravinářské komory ČR
Foto: Shutterstock