Jedním z hlavních problémů importovaného exotického ovoce je skutečnost, že se sklízí nezralé, často ještě v zeleném stavu. Kaki v době sklizně bývá tvrdé, trpké a zcela postrádá svou charakteristickou sladkost. Nezralé plody jsou následně během přepravy podrobeny procesu dozrávání v umělých podmínkách, obvykle za použití kontrolované atmosféry s vyšší koncentrací etylenu. Tento způsob sice zajišťuje esteticky přitažlivé ovoce na pultech obchodů, avšak z hlediska jeho nutriční hodnoty znamená výraznou ztrátu.

Studie publikovaná v Journal of Food Composition and Analysis (2015) prokázala, že obsah vitamínu C v nezralých plodech může být až o 40 % nižší než u plodů dozrálých na stromě. Podobně trpí i flavonoidy a taniny, které kaki dělají tak ceněným, jejich koncentrace může poklesnout až o třetinu.

Sezónnost a lokálnost jako spojené nádoby

Země, odkud se kaki dováží, jako je Španělsko, Izrael nebo Jižní Korea, se soustředí na efektivitu pěstování a distribuce, nikoliv na zajištění maximální výživové hodnoty pro spotřebitele. Z tohoto důvodu je nutné se zamyslet, zda kaki ve skutečnosti představuje onu propagovanou superpotravinu, nebo spíše iluzi, kterou spotřebitelům nabízí globální trh.

Při porovnání kaki s lokálními plody, jako jsou česká jablka a mrkev, vyplývají zřetelné rozdíly v kvalitě i ekologické stopě. Jablka a mrkev jsou sklízena ve vrcholné zralosti, což zaručuje jejich maximální obsah živin. Navíc dochází k podstatně menším ztrátám vitamínů během jejich skladování a přepravy. Například jablko obsahuje 8 mg vitamínu C, což je více než běžně dostupné kaki sklizené nezralé. Mrkev je navíc bezkonkurenčním zdrojem beta-karotenu v koncentracích, které kaki nemůže překonat.

Studie Postharvest Biology and Technology (2017) analyzovala vliv skladování a umělého dozrávání na obsah vitamínů u tropického ovoce. Závěry ukázaly, že během delšího skladování za řízené atmosféry dochází k poklesu obsahu vitamínu C až o polovinu, zatímco hladiny antioxidantů, jako jsou flavonoidy, klesají o 20 až 30 %. Tyto ztráty jsou nevyhnutelným důsledkem toho, že plody jsou utrženy před plnou zralostí.

Zatímco kaki působí na první pohled jako zázračná potravina, realita dováženého ovoce tuto iluzi zpochybňuje. Skutečným zimním pokladem jsou mnohem častěji plody, které rostou v našich zahradách a polích.