Veterináři o prohřešcích při prodeji kaprů: Velké varování
Každoročně ubývá prohřešků při prodeji vánočních kaprů, inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistí pochybení pouze u minima prodejců. Na kontrole prodejců kaprů na Tylově náměstí v Praze to uvedli zástupci SVS. V letošním roce je plánováno méně kontrol, neboť prodejci nahlásili přibližně 2500 prodejních míst po celé České republice, zatímco v loňském roce jich bylo zhruba 3000.
V Německu se prodávaly halucinogenní bonbony, pocházely z Čech
Radnice v hesenském Giessenu varuje před želatinovými bonbony s obsahem neurotoxinu muscimol, která se vyskytuje v muchomůrce červené. Z fotografií balení, které město zveřejnilo, vyplývá, že zboží pochází z Česka. Nebezpečné sladkosti se v Giessenu dostaly do nabídky několika automatů. List Giessener Anzeiger poznamenal, že už před několika týdny se z Česka do Německa dostaly podobné bonbony.
Potravináři chtějí jasné označení vegetariánských potravin, odpůrci varují před zmatkem na trhu
Potravinářská komora ČR podpořila zpřísnění pravidel pro označování vegetariánských a veganských potravin, včetně zákazu názvů jako „veganská kachna“ nebo „sójový párek“. Nová pravidla by měla být součástí připravované novely vyhlášky o masných výrobcích, jejímž cílem je stanovit jednotná pravidla pro vzhled a složení potravin. Odpůrci návrhu, jako organizace ProVeg Česko, však varují, že přísná pravidla mohou poškodit výrobce rostlinných alternativ a zmást spotřebitele.
Nové centrum posílí potravinářský výzkum a zvýší konkurenceschopnost českých firem
Prvního ledna 2025 zahájí činnost Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, které přinese výrazné změny pro výzkum v oblasti potravinářství. Centrum vznikne sloučením tří dosavadních výzkumných ústavů ministerstva zemědělství (MZe) do jednoho, jejich celkový počet se tak sníží ze sedmi na pět.
10 potravin, které možná denně nejíte, ale měli byste to změnit
Sestavili jsme seznam 10 potravin, které možná zbytečně přehlížíte, ale jejich zdravotní přínosy rozhodně nelze podcenit. Ačkoliv jsou často opomíjené, každá z nich má hodně co do sebe. Je Jsou plná živin, které podporují imunitu, zlepšují trávení a dodávají energii. Co kdybyste je teď zařadili do svého jídelníčku a začali těžit z jejich pozitivních účinků?
Potravinová bezpečnost v ohrožení! Kvůli dohodě MERCOSUR
Dohoda mezi Evropskou unií a zeměmi Mercosur (Brazílie, Argentina, Paraguay, Uruguay) vyvolává u českých zemědělců značné obavy, především kvůli rizikům pro místní zemědělský sektor. Jedním z hlavních problémů je, že země Mercosur mají nižší výrobní náklady, méně přísné předpisy na ochranu životního prostředí, hygienické normy a pracovní podmínky. To činí jejich produkty, jako je hovězí maso, sója nebo cukr, levnějšími a konkurenceschopnějšími na trhu EU. Čeští zemědělci se obávají, že nebudou schopni těmto levnějším dovozům konkurovat.
Školní jídelna v Tanvaldu nevyhodí ani drobek! Přitom stačila jen malá změna okoukaná od Finů
V Tanvaldu na Jablonecku byla otevřena revoluční školní restaurace, která neprodukuje žádný odpad. Nesnědené jídlo končí u potřebných, zbytky se kompostují a děti se učí neplýtvat. Tato unikátní Zero Waste jídelna je prvním svého druhu v Česku. Co všechno stojí za tímto ekologickým úspěchem?
Občerstvení ve Zlíně je bez rizik! Hygienici pomalu neměli co dělat
Hygienici zjistili při kontrolách stánků s občerstvením na svatomartinských akcích ve Zlínském kraji jen drobné nedostatky. Udělali celkem 37 kontrol, a to v Kroměříži, Hulíně na Kroměřížsku, Uherském Hradišti a Zlíně, vyplývá z dat Krajské hygienické stanice Zlínského kraje na jejím webu.
Rakovinu můžete dostat i z ořechů! Českem se prohání mýtus starý 30 let
Ořechy jsou obecně považovány za komplexní potravinu. Jenže některé plody jsou prý doslova časovanou bombou, která je připravená odstartovat řadu negativních účinků v lidském organismu, v krajním případě i výskyt rakoviny. Pravda, anebo jen další teze, která spolehlivě vyděsí spotřebitelskou veřejnost?
Čím kontroverznější přísada, tím menší písmo? Auditoři zkritizovali údaje na obalech
Spotřebitelé v Evropské unii se na potravinách často setkávají s etiketami, které mohou být matoucí či zavádějící nebo kterým ne každý rozumí. Ve své zprávě to dnes uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD). Na vině jsou chybějící právní normy i nedostatečné monitorování, podávání zpráv a systém kontrol a sankcí v EU. Zneužívání etiket často nezabrání ani pokuty. Jedním z problémů je i to, že některé údaje na potravinách jsou napsané tak malým písmem, že je spotřebitelé nepřečtou.