Češi velmi rádi grilují – nejen na zahradách a v parcích, ale i na balkonech a terasách. Přestože jsou grily běžnou součástí domácností, nesou s sebou určitá rizika. Mohou způsobit požár, úraz nebo zdravotní komplikace, pokud není jídlo připraveno správně. Jak těmto nepříjemnostem předejít?

Grilování, stejně jako jakákoli jiná forma tepelné úpravy potravin, vyžaduje pečlivou přípravu, pozornost a dodržení základních pravidel. Rozpálený gril by nikdy neměl být ponechán bez dozoru dospělé osoby a měl by stát v bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Pravidelná kontrola zařízení je nezbytná.

Jak upozorňuje odborník na grilování Christian Stevenson pro časopis GQ: „Nikdy není vhodné používat venkovní gril uvnitř domu, na uzavřených terasách ani na balkonech. Pro tyto prostory existují jiné typy zařízení, které je třeba volit již při nákupu. Gril by také neměl být umístěn v blízkosti dřeva, zahradního nábytku či textilií. Představte si bezpečnostní zónu jako třímetrový kruh, v jehož středu se nachází gril – a nikdo jiný.“

Čistota zařízení a rizika při manipulaci

Základem zdravého grilování je čistota. Po každém použití je nezbytné důkladně vyčistit mřížku od zbytků masa, zeleniny či tuku. Zaschlé zbytky při dalším grilování nejen nepříjemně zapáchají, ale především mohou obsahovat karcinogenní látky. Riziko představují zejména polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které vznikají, pokud tuk nebo marináda odkapávají do plamene a dým se vrací zpět na jídlo. Jejich vznik lze omezit pravidelným čištěním a vhodnou manipulací s pokrmem.

V případě plynového grilu je nutné před každým použitím zkontrolovat těsnost přívodu plynu. Gril by měl být rozehříván s otevřeným víkem – v případě netěsnosti zabráníte vznícení nahromaděného plynu. U grilů na dřevěné uhlí je nevhodné používat hořlavé tekutiny. Nechte uhlí prohořet přirozeně, čímž se vyhnete pronikání chemikálií do pokrmu.

Správné rozložení potravin a bezpečné marinování

Při přípravě pokrmů doporučují odborníci ponechat mezi jednotlivými kusy masa či zeleniny rozestupy zhruba 3 cm, aby mohla teplota proudit rovnoměrně. Koření či sůl je vhodné přidávat přibližně ve druhé třetině grilovacího procesu. U marinád platí, že by nikdy neměly odkapávat do plamene – ideální je použít marinády bez přidaného cukru nebo s cukrem třtinovým, který je teplotně stabilnější.

Marináda použitá k nakládání masa nesmí být následně používána jako omáčka k hotovému pokrmu, protože by mohla obsahovat bakterie ze syrového masa.

Vnitřní teplota a hygiena

U pokrmů z masa doporučují odborníci používat kuchařský teploměr, který pomůže určit, zda je maso dostatečně propečené. Zejména u kuřecího masa je důležité předejít riziku alimentárních infekcí, například kampylobakteriózy. Pokud teploměr nemáte, pracujte s tzv. tepelnými zónami – střed mřížky je nejteplejší, okraje slouží k šetrnému dopékání.