Vyrážet klín klínem?  V případě kocoviny to není nejlepší nápad. Ačkoli se rádo tvrdí, že sklenice piva může dočasně zmírnit příznaky díky mírnému obsahu alkoholu, pravdou je, že ještě více zatížíte játra a dehydrujete tělo. Výsledkem je, že se nepříjemné dozvuky vydatné noci mohou spíš protáhnout. Místo toho je lepší začít nový rok ideálně vodou nebo iontovým nápojem.

Lák z okurek může stav zhoršit

Ani lák z kyselých okurek není všespásný. I když má mezi babskými radami svou pevnou pozici, jelikož díky vysokému obsahu soli a octa může pomoci doplnit elektrolyty a podpořit trávení, pro citlivější žaludek jde o příliš intenzivní koktejl, který by mohl zhoršit nevolnost. Ideální je slabý vývar, minerální voda anebo voda kokosová.

Minerální voda je jednou z nejlepších voleb při kocovině. Nejenže hydratuje, ale zároveň doplňuje důležité minerální látky, které tělo během nadměrného pití alkoholu ztratilo. Hořčík, vápník a sodík pomáhají stabilizovat elektrolytickou rovnováhu a zmírňují bolesti hlavy, zimnici nebo svalové křeče. Doporučuje se volit nesycenou nebo jen jemně perlivou variantu, aby nedocházelo k dráždění žaludku.

 

Vhodné je i popíjení kokosové vody, která je považována za přírodní zdroj elektrolytů, který může být dokonce účinnější než běžné sportovní nápoje. Obsahuje draslík, sodík a hořčík, které podporují hydrataci a pomáhají tělu rychleji se zotavit. Navíc je šetrná k žaludku, což z ní dělá skvělou volbu, pokud vám není dobře. Stačí ji popíjet po malých doušcích, aby se tekutiny vstřebávaly postupně.

Úlevu můžete také pocítit, pokud si uděláte studený zázvorový čaj nebo si dáte jemnou zázvorovou limonádu, které jsou známé harmonizujícími účinky na žaludek a zažívání.

Coca-Cola: Možná ta neslazená

Coca-Cola je mezi babskými radami poměrně populární, ale její účinnost je diskutabilní. Obsahuje cukr, který může krátkodobě dodat energii, a kyselinu fosforečnou, která může u některých lidí zklidnit žaludek. Na druhou stranu ale kofein dehydratuje a vysoký obsah cukru může způsobit prudké výkyvy hladiny glukózy v krvi, což kocovinu spíš zhorší. Pokud po ní sáhnete, pijte ji velmi opatrně a ideálně s kostkou ledu, která zpomalí její účinek.

Co dělat, když je vám opravdu zle

Pokud máte kocovinu spojenou s nevolností nebo zvracením, první krok je nechat tělo dělat svou práci. Zvracení je přirozený způsob, jak se organismus zbavuje zbytků alkoholu a toxinů. Hlavně zůstaňte v klidu, a jakmile se žaludek trochu uklidní, zkuste po malých doušcích pít. Pokud nemůžete pít, zkuste cucat kostku ledu – tělo tekutiny vstřebá pomalu, což může být snesitelnější.

Pokud žaludek odmítá stravu, netlačte na pilu. Zkuste něco velmi jemného, například naškrábaný banán, který dodá draslík. Skvělou variantou je i slabý vývar, který dodá tělu sůl a minerální látky, aniž by ho zatížil. Další možností je pár lžiček obyčejného bílého jogurtu – je lehce stravitelný a obsahuje probiotika, která mohou pomoci zklidnit zažívání.

 

V neposlední řadě se vyspěte! Spánek je nejlepší lék. Pokud to jde, dopřejte si ráno několik dalších hodin odpočinku. Během spánku tělo intenzivně regeneruje a odbourává zbytkové toxiny. Pokud se vám usnout nedaří, zkuste se alespoň uvolnit vleže s klidnou hudbou nebo meditací.

V případě silné kocoviny není nutné nutit se do pohybu. Stačí otevřít okno, aby se do místnosti dostal čerstvý vzduch. Několik hlubokých nádechů a výdechů může pomoci zlepšit okysličení organismu a přinést alespoň částečnou úlevu.

Příště buďte chytřejší

Aby se příští rok neopakoval stejný scénář, pamatujte na pár základních pravidel. Mezi alkoholem pijte dostatek vody, nevynechávejte jídlo a vyhněte se příliš sladkým nebo mixovaným nápojům, které mávají hladinou cukru v krvi. Vždy mějte po ruce lehké snídaně na ráno a dostatek vody pro rychlý start do nového dne. Přece – kocovina není ideální způsob, jak začít nový rok.