Než se tedy radostně pustíte do boje s kilogramy s těmito pomocníky, měli byste vědět, že podle nejnovější studie publikované na News Medical mohou GLP-1 agonisté – kam právě Ozempic patří – nepříjemně zasáhnout do rovnováhy látek v mozku. Konkrétně jde o dopamin, tedy chemickou látku odpovědnou za naše pocity štěstí, motivace a radosti ze života. Tím, že tyto léky omezí touhu po jídle, mohou paradoxně utlumit také schopnost mozku cítit radost a nadšení z běžných věcí. Ukazuje se, že u citlivých lidí s genetickými predispozicemi může užívání dokonce vést k depresivním stavům.
Omezení odměny: nejde jen o jídlo
Psychický útlum se přitom nemusí týkat jen jídla, jak by se na první pohled zdálo, ale i jiných odměn – třeba alkoholu nebo dokonce návykových látek. „Odborníci zdůrazňují, že pacienti užívající GLP-1 agonisty by měli být pod pečlivým lékařským dohledem, aby bylo možné včas rozpoznat případné nežádoucí účinky,“ uvádí se v závěru studie.
Oftalmologické riziko: zrak v ohrožení

Nejde o jediná negativa, která lze lékům přičítat. Na možné komplikace upozorňují i oftalmologové. Ti při svém výzkumu, který byl předložen v odborné práci JAMA Ophthalmology, zjistili i vysoké riziko nevratného poškození očí. Zhoršení zraku se prokázalo u devíti pacientů, kteří tyto léky užívali, přičemž sedm z nich utrpělo NAION – tedy nearteritickou přední ischemickou neuropatii zrakového nervu. Jde přitom o závažnou cévní příhodu, při níž může dojít i ke ztrátě zraku. V kontextu jinak marketingově prezentovaného „zázračného hubnutí“ jde o varování, které nelze bagatelizovat.
Závěr zatím chybí, ale obezřetnost je na místě
Nutno však podotknout, že i samotný vedoucí výzkumu, přední oftalmolog Bradley Katz, připustil, že přímá souvislost mezi podáváním těchto GLP-1 agonistů a vznikem NAION stoprocentně prokázána nebyla. K poruchám zraku totiž dochází i při špatné práci těla s cukry. „Zatím nemůžeme s jistotou říci, zda je příčinou samotný lék, nebo spíše prudké výkyvy glykemie, které mohou užívání provázet,“ uvedl Katz pro New York Post. I přesto však podle něj závažnost popsaných případů vyžaduje hlubší klinické prověření a zejména pak přísný dohled.
Krátkodobý zisk vs. dlouhodobé dopady
Léky jako Ozempic a Mounjaro rozhodně nelze užívat na základě vlastního uvážení! Lékaři z celého světa důrazně varují, aby jejich podání bylo vždy konzultováno s odborníky, a důrazně apelují na veřejnost, aby se neuchylovali k nelegálním řešením. Oba preparáty, včetně jejich neschválených a potenciálně nebezpečných padělků, totiž masově ovládají černý trh.

Zdroje: Autorský text, News Medical, Pub Med, New York Post
