Kořeny langošů sahají do Maďarska, kde se toto jídlo stalo neodmyslitelnou součástí kuchyně. Slovo „lángos“ vychází z maďarského výrazu láng, což znamená „plamen“. Původně se langoše připravovaly v pecích na dřevo, kde se těsto peklo blízko plamene. Později se však začaly smažit na pánvi, což jim dodalo jejich charakteristickou křupavost na povrchu a měkkost uvnitř.
Zatímco u nás a v Maďarsku jsou langoše považovány za klasický street food, podobné pokrmy najdeme i v jiných částech světa. V Indii mají bhature, v Itálii pizza fritta a v Americe se smažené těsto objevuje na trzích pod názvem funnel cake. I když se ingredience a příprava liší, idea zlatavého smaženého těsta je univerzální.
Jak si langoše připravit doma?
Připravit langoše doma není žádná věda. Tady je jednoduchý recept:
Ingredience:
- 500 g hladké mouky
- 20 g čerstvého droždí (nebo 7 g sušeného)
- 250 ml vlažného mléka
- Špetka soli a cukru
- Olej na smažení
Postup:
- Droždí rozmíchejte s trochou cukru a vlažným mlékem, nechte vzejít kvásek.
- Do mouky přidejte kvásek, sůl a zbytek mléka, vypracujte hladké těsto. Nechte ho kynout přikryté utěrkou asi hodinu.
- Z těsta vytvořte placičky, které smažte dozlatova v rozpáleném oleji.
- Hotové langoše osušte na papírové utěrce a podávejte dle chuti.
Plněné minilangoše podle Pavla Berkyho
Mini-langoše plněné sýrem podle Pavla Berkyho, to je dobrota, kterou si rozhodně zamilujete. A to nejen pro skvělou chuť. Upoutá vás i nenáročná příprava…
Budete potřebovat:
- 250 g hladké mouky
- 100 ml plnotučného mléka
- 100 g MILKO Řeckého jogurtu 5%
- 100 g MILKO Tolštejn sýru 45 %
- 30 g cukru krupice
- 30 g másla
- 5 g sušeného droždí
- 5 g soli
- rostlinný olej na smažení
Postup:
Do mísy od kuchyňského robotu dejte mouku, jogurt, mléko, změklé máslo, cukr, droždí a sůl. Uhněťte elastické těsto, které se nebude lepit na stěny a poté ho přendejte do čisté mísy. Přikryjte potravinovou fólií a nechte kynout na teplém místě přibližně 90 minut.
Vykynuté těsto dejte na moukou posypanou pracovní plochu a lehce jej posypte. Opatrně ho párkrát prohněťte abyste z něho vytlačili přebytečný vzduch. Rozdělte ho na 12 stejných dílků o váze kolem 54 g a z každého vyválejte bochánek. Zakryjte je potravinovou fólií a nechte odpočinout 5 – 10 minut. Mezitím si z plátků sýra vykrojte kolečka o průměru 4 – 5 cm.
Z bochánků vytvarujte malé kulaté placičky. Průměr by měl být alespoň o 1 cm větší než kolečka sýra. Na spodní placku dejte do středu sýr a na ní druhou placku. Okraje dobře stlačte a slepte aby sýr při smažení nevytekl. Mini langoše smažte v rozpáleném oleji asi 1 minutu z každé strany aby byly krásně zlatavé. Pokud máte fritézu na smažení, určitě ji u tohto receptu využijte. Olej na smažení by měl mít teplotu mezi 180 – 190 °C.
Langoše po usmažení vyložte na papírovou utěrku aby z nich okapal přebytečný olej. Na závěr langoše potřete prolisovaným česnekem smíchaným s olivovým olejem a solí.