Kdo viděl snímek Super Size Me od Morgana Spurlocka, který detailně ukazoval, jak se zdraví může rychle zhoršit při pravidelném stravování v fastfoodech, měl možná chvíli problém okolo nějaké provozovny rychlého občerstvení vůbec projít. Spurlock strávil celý měsíc konzumováním jídla výhradně z restaurací McDonald’s, a to hned třikrát denně. Kromě toho pil pouze nápoje, které McDonald’s nabízí, tedy především colové nápoje. Během 30 dnů, kdy Spurlock každý den jedl pouze fastfood, začal pociťovat dramatické změny ve svém těle.

Již po několika dnech experimentu začal přibývat na váze, což vyústilo v celkový nárůst o více než 11 kilogramů. Tento rychlý přírůstek hmotnosti vedl k dalším zdravotním problémům, jako byly bolesti břicha, nevolnost a celková únava. Zároveň Spurlock zaznamenal zhoršení nálady, které se projevovalo úzkostí a depresivními pocity. Po zdravotních testech se ukázalo, že se mu zvýšil krevní tlak a hladina cholesterolu, což vedlo k obavám o jeho dlouhodobé zdraví. Tento experiment tedy odhalil, jak rychle může nezdravá strava ovlivnit lidské tělo, a to i v relativně krátkém časovém období.

Fastfood není vrah, vše je o přístupu

Tento vliv se rozhodl osobně prověřit i John Cisna. Vytvořil jednoduchý plán: každý den si dal tři jídla výhradně z nabídky McDonald’s, s tím rozdílem, že pečlivě sledoval množství kalorií a dbal na vyváženost stravy (samozřejmě v rámci možností). Jeho příjem kalorií byl omezen na 2000 kcal denně, což odpovídá doporučené denní dávce pro většinu dospělých lidí. Své jídlo plánoval tak, aby zahrnovalo bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky a pravidelně cvičil. Po 90 dnech měl za sebou ohromující výsledky – nejenže zhubnul, ale celkově se cítil mnohem lépe.

Tento experiment dokládá, že pohled na fastfood je zbytečně jednostranný, a s implementací základních výživových doporučení, je možné si udržet zdraví i při pravidelném stravování.

Výživářům se protáčejí panenky

Ačkoliv byly výsledky Cisnovy studie fascinující, odborníci na výživu razantně upozornili na to, že jeho experiment nezohledňoval dlouhodobé důsledky pravidelné konzumace fastfoodu, které mohou mít na zdraví závažné následky. Například fakt, že fastfoodová jídla obsahují velké množství nasycených tuků, což může v dlouhodobém horizontu vést k obezitě, kardiovaskulárním onemocněním a diabetu 2. typu. Mnohé studie ukazují, že pravidelná konzumace fastfoodu je silně spojena se zvýšeným rizikem těchto onemocnění. To není jen otázka kalorií, ale i kvality těchto kalorií. Fastfoodová jídla často postrádají dostatečné množství vlákniny, vitamínů a minerálních látek, které jsou klíčové pro celkové zdraví a prevenci chronických onemocnění.

Zdravotní problémy spojené s fastfoodem nejsou však omezené jen na nadváhu nebo metabolické poruchy. Vysoký obsah soli v těchto pokrmech může vést k vysokému krevnímu tlaku, což je jeden z hlavních rizikových faktorů pro srdeční choroby a mozkové příhody.

Na jednu stranu Cisna ukázal, že klíčem k dobrému zdraví není vyloučení některých potravin, ale uvědomělé rozhodování a vyvážený přístup, což je určitě dobře. Na druhou stranu, by spotřebitelé měli mít na vědomí, že se při návštěvě provozovny rychlého občerstvení rozhodli konzumovat vysoce zpracované potraviny, které bývají často bohaté na cukry, nezdravé tuky, sůl a prázdné kalorie, které dohromady tvoří významný faktor přispívající k celé řadě zdravotních problémů.