Tomáši, jste patrně první český kuchař s tak obrovským záběrem. Je známo, že všechny své koníčky promítáte i do vaření. Co využíváte nejvíce?

Škála mých koníčků je opravdu široká. Začal jsem, když jsem pracoval v Alcronu a neustálý a opakující se stereotyp mě dohnal k vyhoření a mírnému odporu k řemeslu. Jsem poměrně ambiciózní člověk, který na sebe občas klade extrémně vysoké nároky, a protože mi v práci nebylo umožněno zaměstnat hlavu, rozhodl jsem se rozjet vlastní gastronomický projekt s názvem Grelee. Byl to v podstatě první gastronomický webmagazín, který psali výhradně lidé z gastro branže. Protože v té době byl můj plat spíše symbolický, nezbylo mi nic jiného než se naučit sám programovat, dělat grafiku a vytvářet webové stránky, abych mohl tento projekt rozjet.

Prý jste nechal menu napsat robota…
Jídelní lístek jako takový nemáme, ale ano, jeden pokrm sestavila AI. Nemám rád stereotypy a nastavené cesty. Takže pokud existuje alternativa, ke které se zbytek světa obrací zády, pak je to pro mě výzva být jiný a dělat věci po svém. Na svět se dívám jako na matematický příklad, když najdete správný vzorec, můžete se dostat ke správnému výsledku.

Prozradíte víc?
S trochou nadsázky lze říci, že jde o steak v českých národních barvách, s lehce nasládlou omáčkou, která odráží bohatost naší kuchyně. Jako přílohu AI navrhla pečenou červenou řepu a omáčku z karamelizovaného křenu. Originální, odvážné a naprosto jedinečné. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že na podzimní/zimní menu zařadíme celé menu založené na spolupráci s AI. Nebude tak elementární a využiji příležitosti trochu si pohrát s lidským vnímáním.

Jste jediný, kdo využívá AI?

Říct, že jsem jediný, kdo v kuchyni používá umělou inteligenci, by asi bylo velmi nemístné a dokonce domýšlivé. Používám však vlastní upravenou verzi AI s pracovním názvem ChefAI a snažím se pomocí AI vytvářet nejen obyčejná jídla, ale jídla
s příběhem, spoustou emocí a něčím, nad čím je třeba přemýšlet. Líbí se mi, když v restauraci hledám v jídle smysl a chápu, proč a jak toto jídlo vzniklo, vznikne diskuze a najednou je z nudného večera plného jídla večer, na který vzpomínáte hlavně proto, že jste o něm chvíli přemýšleli.

Myslíte si, že AI může do budoucna skutečně nahradit kreativitu šéfkuchaře?

AI má potenciál pomoci šéfkuchařům vytvářet nové recepty, experimentovat s ingrediencemi a dokonce i inspirovat nové kulinářské směry. Nicméně, kreativita je velmi komplexní proces, který zahrnuje nejen technické dovednosti, ale také vášeň, emoční inteligenci a schopnost vnímat svět kolem sebe. Zatímco AI může být nástrojem na podporu kreativity, věřím, že lidská přítomnost a intuice budou stále nezbytné pro vytváření skutečně výjimečných kulinářských zážitků.

Jaká je chybovost při tvorbě menu pomocí AI – je zde například riziko, že AI zvolí nesourodou kombinaci?

Při tvorbě menu pomocí AI existuje riziko, že systém může vybrat kombinaci ingrediencí nebo jídel, které nejsou vhodné nebo nesourodé. To může být způsobeno nedostatkem lidského posouzení a chápání kontextu, jako je sezónnost ingrediencí, regionální preference nebo komplementarita chutí. V případě chyby se vyskytne otázka, zda chyboval člověk, který napsal nedostatečné zadání anebo AI, která napsala odpověď bez toho, aby počítala s pravidly, o kterých neví.

Jak přesně znělo zadání a jakému přístroji?

Zadání: Napiš typické suroviny na vaření pro Česko

Odpověď: Pro českou kuchyni jsou typické suroviny na vaření: Řepa, Víno (zejména bílé a červené), Křen, Kmín, Brambory,

Maso (vepřové, hovězí, drůbeží), Zelí (bílé, červené, kysané), Houby (žampiony, sušené houby), Tvaroh, Smetana

Zadání: Z uvedených surovin vytvoř pokrm, který není tradiční, ale je zajímavý, a přesto má blízko k českému prostředí. Zakomponuj do něj nápad tak, aby si ho lidé zapamatovali a hodně o něm diskutovali.

Odpovědí byl recept na Lazurskou hovězí svíčkovou s hnědým máslem, karamelizovaným vinným křenem, jemným pyré z červené řepy a kmínovým kváskovým chlebem.

Měl bych však dodat, že této odpovědi předcházelo asi čtyřměsíční období, kdy jsem se snažil nastavit ChefAI tak, aby o jídle přemýšlela alespoň částečně jako já.

Jaké máte ohlasy?
Nevěřil jsem, že je klientela připravena na tak extrémní jídla, ale opak je pravdou, což mě velmi těší.

Máte v plánu s tvorbou menu pomocí AI pokračovat?

Plánuji sestavit jedno kompletní menu, které bude zahrnovat tuto myšlenku a do- nutí hosty hodně přemýšlet o tom, co jedí. Aby bylo dokonalé, musím spoustu věcí dodělat, tak snad se mi to podaří.

Hit Tritonu je nyní menu inspirované poslední večeři na Titanicu. O co jde?

Jde zkrátka o zkrácenou a modernizovanou verzi posledního jídelního lístku první třídy před nehodou ze 14. dubna 1912. Snažil jsem se nejen zachovat myšlenku samotných jídel, ale také jejich jedinečnost. Proto byla hlavní složka dezertu vyráběna po dobu 2 měsíců.

Co podle vás v současnosti chybí české kulinární scéně?

Odvaha! Odvaha zkusit dělat věci jinak! Dělat věci po svém… i za cenu pádu.

Máte například nějaký nápad, který je tak moc za hranou, že se jej obáváte implementovat?

Uff, každý druhý je takový! (smích) Pracoval jsem na vlastní verzi sociální sítě, která pomocí nenápadných otázek při jejím používání zjišťuje váš inteligenční kvocient a díky algoritmu vás nechá psát pouze s lidmi stejné kategorie. Ale narazil jsem na hromadu právních problémů, takže jsem ten nápad prozatím odložil. (smích)