Inspektoři mají plné ruce práce. Trh s doplňky stravy, které se prodávají zejména v online prostředí, se totiž rozrůstá a nezřídka představují tyto výrobky potenciální rizika pro spotřebitele. Příkladem, který mluví za všechny, je například distribuce zázračných preparátů s koktejlem zakázaných anabolických steroidů. Připomeňme, že jde nejen o látky nelegální, ale i nebezpečné a uživatelé, kteří se rozhodnou pro jejich konzumaci, se vystavují riziku hormonální nerovnováhy, kardiovaskulárních problémů a dalších zdravotních komplikací​.

Potraviny na pranýři

Vzhledem k četnosti případů se Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zaměřila, a stále pravidelně zaměřuje, na kontroly tohoto segmentu. Během roku 2023 například oznámila několik příkladů blokace webů prodávajících pochybné suplementy. Šlo převážně o zahraniční stránky, zejména z Asie nebo bývalého Sovětského svazu, kde se spotřebitel rozhodně nemůže spolehnout na vysoké standardy kontroly kvality a kde jsou suplementy často v rozporu s přísnými předpisy EU. Zakázané weby včetně názvů produktů si pak spotřebitelé mohou prohlédnout na stránkách „Potraviny na pranýři“.

Je zřejmé, že nelze zachytit všechny potenciálně nebezpečné doplňky stravy, proto inspektoři vydali doporučení nakupovat podobné preparáty pouze z ověřených zdrojů, ideálně v kamenných prodejnách. Vyšší obezřetnost pak platí pro spotřebitele se zdravotními problémy, kde by užívání suplementů mělo být konzultováno s lékařem nebo minimálně lékárníkem.

 

Složení jako hádanka

U produktů prodávaných přes internet, nyní například skrze reklamy na sítích Instagram a Tik Tok, se navíc nelze spolehnout na složení, produkty prodávané přes internet mohou být padělány, s informacemi o skutečném obsahu i množství látek může být manipulováno. To ostatně dokládá i jedna z posledních kontrolních akcí SZPI, která se zaměřila na doplňky stravy pro kloubní výživu. „V rámci kontroly inspektoři odebrali 12 vzorků doplňků stravy pro hodnocení v laboratoři. Celkem 6 vzorků nevyhovělo požadavkům právních předpisů, když laboratorní rozbor potvrdil nižší než na obalech uvedené hodnoty obsahu látek chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, kolagen, MSM (metylsulfonylmetan) nebo vitamínů. Předmětní provozovatelé tak porušili čl. 7 odst. 1 písm. a) nařízení (EU) č. 1169/2011, a to tím, že uvedli zavádějící informaci o potravině, zejména o její charakteristice a složení,“ informoval za inspekci Pavel Kopřiva. Jde přitom o problém dlouhodobějšího rázu. Při stejně zaměřené kontrolní akci v roce 2021 laboratorní hodnocení potvrdilo nevyhovující parametry u 7 z 10 odebraných vzorků. Z důvodu opakovaně neuspokojivých výsledků budou kontrolní akce v daném segmentu pokračovat i v budoucnu

Celosvětový problém

Prodej nelegálních doplňků stravy rozhodně netrápí pouze Českou republiku, v roce 2018 byla například v Itálii odhalena rozsáhlá operace, která se zaměřila na nelegální prodej falešných doplňků stravy obsahujících nebezpečné látky. Bylo objeveno několik firem, které prodávaly produkty s neznámým složením nebo s nelegálními přísadami. Německé úřady v roce 2020 odhalily, že některé doplňky stravy prodávané na internetu obsahovaly zakázané stimulanty a jiné nebezpečné chemické látky. Bylo zahájeno vyšetřování, které vedlo k zastavení prodeje těchto produktů. O velký skandál se pak postarala Francie. V roce 2017 zde byla odhalena síť, která prodávala nelegální přípravky na hubnutí. Tyto produkty obsahovaly látky, které nebyly schváleny pro použití v potravinových doplňcích a mohly být škodlivé pro zdraví.

Obezřetnost se vyplácí

Na území Evropské unie může spotřebitel počítat s všeobecně vysokým standardem kvality a s vysokou úrovní bezpečnosti potravin, a to díky širokému komplexu potravinového práva. Přesto stále existují podnikatelé, kteří vymýšlejí nové metody, jak obejít právní předpisy a obohatit se na úkor spotřebitele. Dozorové orgány provádějí kontroly na základě analýzy rizika, jinými slovy soustředí se na ta nejproblematičtější místa na trhu. Není však v jejich možnostech zkontrolovat všechny potraviny uváděné na trh. Nejlepším kontrolorem je proto poučený spotřebitel, který umí hájit svá práva.