Boston Market má od svého založení v Newtonville, Massachusetts, v 80. letech desítky poboček po celé USA (za nejvíce jich mají v Kalifornii, Texasu nebo na Floridě) a slavnost postupně převzaly restaurace i domácnosti, které tento jednoduchý, ale vydatný pokrm rády uchopily jako příležitost k oslavě rodinné pohody a kvalitní, ale snadno dostupné kuchyně .

Pečení kuřete na rožni má ale mnohem starší kořeny. Evropské kuchařské tradice jej znaly už ve středověku a v Česku se dvakrát otáčející kuřata stala běžnou součástí slavnostních obědů i pouťových stánků už v 19. století. Zásluhou praktických domácích rožňů se fenomén rozšířil i do 90. let, kdy se rozvinul retail s plynovými a elektrickými grily. Dnes se setkáme s rotisserie kuřaty na rodinných slavnostech, trzích i supermarketech – jde o koncept, který přetrvává, protože právě kombinace křupavé kůže a šťavnatého masa je natolik atraktivní, že spojuje generace i kultury.

Původ samotné rotisserie, tedy pomalého pečení masa na otáčejícím se rožni, je ovšem mnohem starší. Už ve středověku se kuře na rožni považovalo za vrchol nedělního a svátečního stolování, kdy se díky pomalému otáčení rovnoměrně propeklo a zůstalo šťavnaté. V českých zemích se takové kuře postupně rozšířilo nejprve na šlechtických dvorech a později na venkově i v městských hostincích. Dnes je symbolem všednodenního komfortního jídla, ať už si ho koupíte u pultového grilu v supermarketu, nebo u stánku na pouti, kde jeho vůně přitahuje zákazníky doslova na desítky metrů.

Obliba rotisserie kuřete je dobře pochopitelná. Křupavá, voňavá kůrka, měkké a šťavnaté maso a přitom snadná příprava — to jsou argumenty, kterým odolá málokdo. Navíc jde o pokrm, který je vcelku cenově dostupný a dobře přizpůsobitelný: stačí změnit marinádu, bylinky nebo koření a rázem vznikne úplně jiný zážitek.

Jak ho kde mají rádi?

Například klasické české kuře na rožni je často ochucené paprikou, kmínem, česnekem a majoránkou, zatímco v USA se populární stává například medovo-hořčičná glazura nebo varianta s javorovým sirupem. V Latinské Americe se zase neobejdou bez koriandru, limetky a chilli. Díky tomu je rotisserie kuře vlastně globální fenomén — a tak trochu mezinárodní řeč kuchařů, která spojuje rodinné večeře od Španělska přes Mexiko až po Skandinávii.

Boston Market ovšem udělal z tohoto kulinárního fenoménu malý svátek. V červnu 2015 oznámil, že vyhlašuje National Rotisserie Chicken Day, aby povzbudil zákazníky vychutnat si čerstvé, poctivé kuře pečené v jejich podnicích, a zároveň rozšířil povědomí o pomalém grilování jako přirozeně šetrnější a zdravější úpravě masa. Ohlas byl překvapivě velký — řada dalších podniků i domácích kuchařů si den převzala za svůj a postupně se rozšířil i na sociální sítě, kde lidé sdílí své recepty i rodinné tradice.

Zajímavostí je, že Boston Market v 90. letech provozoval i franšízy v Evropě, včetně Německa a Francie, byť v Česku se tento koncept výrazně neuchytil. Přesto je kulturní vliv patrný: v českých řeznictvích a supermarketech dnes najdeme rotisserie kuře téměř na každém kroku, a stalo se stejně rychlou, jako přitom domácí variantou oběda nebo večeře.

Doma zkuste jogurtovou marinádu

Pokud byste si chtěli připomenout tento „svátek kuřete“ doma, můžete si připravit vlastní marinádu: zkuste například smíchat bílý jogurt, citronovou šťávu, prolisovaný česnek, sůl, pepř a hrst čerstvých bylinek. Potřete jím celé kuře a nechte několik hodin marinovat, ideálně přes noc. Poté pomalu pečte na rožni nebo v troubě s otočnou funkcí — důležitá je stálá teplota okolo 160 °C a trpělivost. Odměnou bude dokonale křupavá kůrka a šťavnaté, aromatické maso, které snadno strčí do kapsy i kuře z hypermarketu.