Za vše může povinnost zvýšit tzv. finanční rezervu společnosti EKO-KOM. Zatímco dosud musela tato autorizovaná obalová společnost držet rezervu ve výši 25 % ročních nákladů, nově má jít o dvojnásobek – tedy 50 %. A to není marginálie. Tím spíš, že podle výrobců jde o krok zcela nadbytečný.
„Současná výše rezervy je naprosto dostačující. Nikdo dosud nevysvětlil, proč by měla být navyšována. Navíc v situaci, kdy firmy čelí extrémnímu tlaku na vstupní náklady,“ říká prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. A přidává i jedno varování: „Zatímco stát tvrdí, že změna je pouze technická, pro firmy to znamená skutečné peníze. A ty se v konečném důsledku promítnou v ceně potravin. To už není spekulace, ale realita.“
Realita, kterou potvrzuje i Martin Kolář, generální ředitel společnosti Tereos TTD: „Za téměř dvacet let, co pracuji v cukrovaru, jsem nezažil tak extrémní a rychlý nárůst cen vstupních surovin, materiálů a poplatků jako nyní. Některé položky zdražují během roku opakovaně. Naše provozní náklady se za poslední roky zvýšily o desítky milionů korun.“

Když se k tomu přidá nový skok v poplatcích za obaly – přestože se tváří jako technikálie – má to podle firem přímé důsledky. „Nejistota ohledně dalšího navyšování poplatků je pro firmy frustrující. Není za pět minut dvanáct. Už je pět minut po dvanácté,“ konstatoval bez servítek David Bednář, ředitel Drůbežářského závodu Klatovy.
Ani předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková si nebere servítky: „Potravinářský a nápojový průmysl už teď čelí vysokým nákladům. A nečinnost Poslanecké sněmovny přinese další zbytečné zatížení. Místo toho, aby poslanci usnadnili situaci podnikatelům, nechali projednání zákona u ledu. A to může znamenat jediné – zdražení produktů na pultech obchodů.“
Co je na celé situaci pro firmy nejvíc rozčilující, je paradox: samotné Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona, která by rezervu vrátila zpět na původních 25 %. Ale Sněmovna s ní už několik měsíců nepohnula – zákon uvízl ještě před prvním čtením.

„My už nevíme, jakým způsobem na to politiky ještě více upozornit. Je ale pozoruhodné, že právě politici chtějí levné potraviny, ale svými kroky naopak neustále zvyšují firmám náklady. Už není prostor pro nějaké další debaty. Je nutné urychleně přijmout řešení, včera bylo pozdě,“ varuje Večeřová.
Na začátku března odeslala Potravinářská komora dopis premiérovi Petru Fialovi a třem dalším ministrům – Petru Hladíkovi (životní prostředí), Marku Výbornému (zemědělství) a Lukáši Vlčkovi (průmysl a obchod). Požádali v něm o urychlené projednání novely ve zrychleném režimu. Pokud k tomu nedojde, nové poplatky začnou platit už za pár týdnů.
Zdroj: Autorský text, Foodnet
Co bude dál?
K 20. květnu 2025 zůstává situace ohledně plánovaného zvýšení poplatků za obaly nevyřešena. Pokud Poslanecká sněmovna do konce května nepřijme novelu zákona o obalech, která by snížila povinnou finanční rezervu společnosti EKO-KOM z 50 % na původních 25 % ročních nákladů, dojde od 1. července 2025 ke zvýšení poplatků za obaly až o 13 %. Toto navýšení by mohlo vést ke zdražení potravin a dalších balených výrobků.