Výzkumníci analyzovali 42 studií zahrnujících téměř 96 000 účastníků a došli k závěru, že žádný přesvědčivý důkaz o ochranném účinku červeného vína neexistuje. To je docela tvrdá rána pro všechny, kdo se oháněli argumentem, že sklenička Merlotu je totéž co přírodní doplněk stravy. „Nejde o to, že by červené víno bylo vysloveně špatné, ale očekávané benefity nejsou tak jednoznačné, jak se dlouho tvrdilo,“ uvedl pro The New York Times profesor epidemiologie Kaye M. Fillmore z UC San Francisco.
Ale pokud jste si mysleli, že to znamená zelenou pro bílé víno, opak je pravdou. Studie ukázala, že právě u něj se vyskytuje až o 22 % vyšší riziko rakoviny kůže – a co je horší, efekt je silněji patrný u žen. Příčina zatím není jasná, ale jednou z teorií je, že konzumenti bílého vína častěji vyhledávají slunce – a přiznejme si, kdo si ještě nikdy nevychutnal sklenku Chardonnay na terase u moře? V kombinaci se zapomenutým opalovacím krémem už tenhle koktejl vypadá o poznání méně zdravě.

Alkohol jako rizikový faktor – ať už má jakoukoli barvu
Stále více výzkumů naznačuje, že jakákoli konzumace alkoholu – dokonce i ta mírná – může zvýšit riziko rakoviny. Americký generální chirurg dokonce nedávno doporučil, aby alkoholické nápoje nesly varovné štítky podobně jako cigarety. Podle jeho zprávy je alkohol ve Spojených státech třetí nejčastější příčinou rakoviny, hned po kouření a obezitě.
Takže, co z toho plyne? Pokud jste si nalhávali, že sklenička červeného vína denně je tajemstvím dlouhověkosti, možná bude načase přehodnotit svůj vztah k alkoholu. A pokud jde o zdraví, vypadá to, že tou skutečně nejlepší volbou bude starý dobrý neslazený čaj.