Slevová spirála: Kdo ve skutečnosti platí za akce?
Není tajemstvím, že Češi jsou slevomani. V akčních nabídkách nakupují neuvěřitelných 65 procent zboží, což je číslo, které nemá obdoby ani v západních státech. Podle Marka Zemánka, mluvčího Potravinářské komory, to ale není žádná charita. „Obchodníci se vždy postarají o to, aby si rozdíl někde vybrali. Nadměrné slevy jsou jen promyšlenou strategií, jak dostat zákazníka do obchodu – a pak mu jinak zdraženými produkty vyprázdnit peněženku,“ vysvětluje Zemánek.
Zástupci potravinářů jsou přesvědčeni, že pokud by se slevy omezily, přirozeně by klesly i běžné regálové ceny. Ty jsou dnes u některých výrobků vyšponované do absurdních výšin právě proto, aby pokryly slevové hrátky obchodníků.
Konec slev? Podle kritiků by to odnesli ti nejzranitelnější
S tím ale kategoricky nesouhlasí Tomáš Prouza. Podle něj by jakékoliv zásahy do slevových akcí nejvíce postihly ty, kteří mají hluboko do kapsy. „Lidé s nízkými příjmy jsou na slevách existenčně závislí. Potravinářská komora tady šíří bohapusté lži ve snaze manipulovat veřejnost. Stát by si měl dát pozor, než se začne míchat do tržních mechanismů,“ prohlásil Prouza pro média.
Ekonomové varují: Regulace povede k chaosu
Podle hlavního ekonoma společnosti XTB Pavla Peterky je pravdou, že český trh je kvůli neustálým akcím nepřehledný a zákazníci často netuší, zda sleva skutečně znamená úsporu. Zasahovat do cenotvorby by ale podle něj byla chyba. „Historicky máme opakovaně ověřeno, že jakmile se stát začne plést do cen, dopadá to špatně. A obvykle to skončí růstem cen, namísto jejich poklesu,“ upozorňuje.
Ani Ministerstvo průmyslu a obchodu si není jisté, že by státní zásahy pomohly. „V rámci ochrany spotřebitele se soustředíme především na boj proti klamavým praktikám obchodníků, kdy jsou uměle navyšovány ceny před slevami. Jakékoli další regulace by mohly mít spíše negativní dopady,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.
Zůstane slevová džungle beze změny?
Jisté je jedno: slevové akce jsou v Česku fenomén, který se jen tak nerozplyne. Zatímco potravináři volají po kultivaci trhu, obchodníci hájí svou volnost a zákazníci si dál užívají pocit, že nakoupili výhodně – byť v mnoha případech jen zdánlivě. Regulace slev se tak prozatím odkládá do šuplíku. Ale jak dlouho?