V rámci testu trvanlivých tyčinek jsme se zaměřili na tři důležité oblasti: senzorické vlastnosti, složení a výživové hodnoty a dále laboratorní kontrolu plnění kvalitativních znaků. A  jak si vedly zakoupené vzorky? Překvapivě ne zcela bez problémů…

Cílem senzorického zkoušení bylo přiblížit spotřebitelům co nejvíce vlastnosti jednotlivých výrobků zařazených do testu a  zároveň otestovat jejich přijatelnost. Hodnocení se zúčastnilo 10 vyškolených hodnotitelů, kteří samostatně testovali 12 (anonymně) vzorků trvanlivých tyčinek. Hodnotitelé se přitom zaměřili na základní popis vzhledu (tenké, tlusté, louhované, sypané…), chuti (slaná, nahořklá, pálivá…), textury (křehká, křupavá, měkká, tvrdá…), barvy (tmavá, světlá, bledá…), anebo vůně (intenzivní, silná, střední, slabá, neznatelná). Následně vzorky seřadili podle osobní preference a  udělili jim známky od jedné do pěti, přičemž byl uplatněn systém školního známkování  – tedy 1 nejlepší, 5 nejhorší. Hodnotitelé společně konstatovali, že předložené vzorky byly dobré kvality, a že žádný ze vzorků nevykazoval vady. Při testování preferencí nebyla v  rámci panelu prokázána významná preference pro žádný druh tyčinek, a proto činí váha výsledků senzorického zkoušení na celkové známce pouze 20 %.

Obávané trans-kyseliny

Všechny testované vzorky byly zaslány i do akreditované laboratoře k přezkoumání shody deklarovaných hodnot o  obsahu tuku, nasycených mastných kyselin a  soli. Zároveň byla sledována přítomnost trans-mastných kyselin, které však nebyly ani v  jednom z  výrobků zjištěné v  množství přesahujícím limit detekce. Ve čtyřech případech byl zjištěný nesoulad mezi údaji v tabulce výživových hodnot a  laboratorním testem. Ve všech případech šlo o  testování obsahu tuku a nasycených mastných kyselin. Vzhledem ke skutečnosti, že obsah tuku byl zároveň jedním z  parametrů hodnocených v  rámci známkování, byly do celkového hodnocení uvažovány hodnoty zjištěné v  laboratoři. Nevyhovujícím vzorkům bylo sníženo hodnocení za výsledky laboratorního zkoušení, které se na celkové známce propsalo rovněž 20% váhou.

Tuky pod drobnohledem

Vzhledem ke skutečnosti, že jednotlivé tyčinky jsou vyráběny různými technologiemi, některé jsou kypřené biologicky jiné s přidáním kypřícího prášku, některé jsou louhované a  jiné jen nativní, je poměrně náročné provést objektivní srovnání. Do hodnocení jsme proto zařadili typ použitého tuku. Lépe byly hodnoceny výrobky na bázi neztužovaných rostlinných olejů než na bázi palmového tuku a rovněž pozitivně bylo hodnoceno tradiční použití sádla. Lépe byly hodnoceny výrobky s vyšším obsahem tuku a nižším obsahem soli. Složení výrobku a  výživové hodnoty se na celkovém hodnocení promítaly 60 %.

Bez závad? Ne tak docela

Žádné z tyčinek zařazených do testu nevykazovaly vady, které by měly být důvodem pro zhoršení hodnocení. Mezi členy senzorického panelu se těšily všechny výrobky pozitivnímu hodnocení a nečinili mezi nimi významné rozdíly. Čtyři výrobky neměly správně deklarované výživové hodnoty. Byly mezi nimi i  výrobky označené ČCN. Tyto výrobce Potravinářská komora požádá o vyjádření a uvedení značení do souladu s normou požadovaným obsahem.