Nová legislativní úprava umožní označovat jako marmeládu i produkty dosud kategorizované jako džemy. Doposud byl název „marmeláda“ vyhrazen výhradně pro výrobky z citrusových plodů, zatímco „džem“ označoval směs přírodních sladidel, dužiny či dřeně jednoho nebo více druhů ovoce. Tuto změnu zavádí evropská tzv. snídaňová směrnice, kterou Ministerstvo zemědělství (MZe) implementuje do českého právního řádu prostřednictvím balíčku potravinářských vyhlášek. Součástí těchto úprav je rovněž možnost uchovávat vejce při širším teplotním rozmezí (od 5 do 24 °C) a povolení použití jiných přírodních sladidel než cukru při výrobě sirupů. MZe o této iniciativě informovalo prostřednictvím tiskové zprávy.
„Nové vyhlášky by díky přesnějšímu označování výrobků měly pomoci spotřebitelům lépe se orientovat v široké nabídce produktů na trhu. Zároveň těmito úpravami neklademe na potravinářské podniky nadměrné požadavky,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ministerstvo dále informovalo, že materiály aktuálně procházejí meziresortním připomínkovým řízením, po kterém bude následovat projednání v komisích Legislativní rady vlády. Po schválení budou dokumenty předloženy k notifikaci Evropské komisi. Účinnost opatření je plánována na 1. července příštího roku.
Potravinářská komora ČR vyjádřila podporu těmto změnám s tím, že budou přínosné pro spotřebitele. „Neočekáváme v této souvislosti zvýšení nákladů na straně výrobců,“ uvedl mluvčí komory Marek Zemánek.
Už žádné nejasné pojmy
Jednou z dalších změn je nová povinnost uvádět na etiketách medů všechny země původu u směsí medu. Podle Marka Výborného musí být na obalech uvedeny všechny země původu v sestupném pořadí a s uvedením procentuálního podílu ve směsi.
„Už žádná ‚směs medů ze zemí mimo EU‘, ale jasná informace pro spotřebitele, ze kterých zemí med pochází,“ napsal Výborný na sociální síti X. Podle něj již ministerstvo tuto vyhlášku dokončilo.
Součástí balíčku je také návrh vyhlášky upravující požadavky na nápoje, kvasný ocet a droždí. Tento návrh zavádí nové definice například pro ovocné šťávy, koncentrované ovocné šťávy a kokosovou vodu. Významnou změnou u sirupů je možnost nahradit tradiční cukr jinými přírodními sladidly.
Od poloviny příštího roku se očekává rovněž úprava pravidel pro skladování vajec, kdy bude nově povoleno uchovávat je při teplotách v rozmezí od 5 do 24 °C, oproti současné horní hranici 18 °C. Tato změna má podle ministerstva přinést energetické úspory jak pro zemědělce, tak pro obchodníky.
„Jsem rád, že vycházíme vstříc chovatelům drůbeže a že můžeme zjednodušit podmínky pro prodej vajec. Zvýšení teplotního rozmezí skladování je plně v souladu s evropskými pravidly a není třeba být přísnější,“ uvedl Výborný.
Další významná změna je obsažena ve vyhlášce o požadavcích na maso, masné výrobky a produkty rybolovu, kde budou pro vybrané produkty stanoveny specifické charakteristiky. Týká se to například výrobků jako jitrnice nebo zavináče, jejichž názvy budou moci být používány pouze při splnění předepsaných parametrů. Nově se také zpřesní požadavky na obsah masa u trvanlivých masných výrobků.