Podívejme se na tajemství nesmrtelnosti v podobě medúzy, která se vrací v čase a možná tak ukazuje cestu i nám.
Restart životního cyklu na dně moře
V hloubkách oceánu žije tvor, který by mohl změnit náš pohled na stárnutí. Turritopsis dohrnii, drobná medúza o velikosti nehtu, totiž dokáže něco, co žádný jiný známý živočich neumí. Když je ve stresu nebo nemocná, jednoduše přepne zpět na dřívější vývojové stadium, čímž si doslova restartuje životní cyklus.
„Je to, jako kdyby se člověk s nemocným tělem proměnil zpět v batole a začal znovu,“ popisuje tento fenomén profesor Stefano Piraino z Univerzity v Salentu, který se výzkumem této medúzy zabývá již více než dekádu.
Ačkoliv lidé nedisponují podobnou biologickou výbavou, snažíme se jí v lecčem přiblížit. Výživa, spánek, pohyb nebo doplňky stravy, to všechno jsou naše nástroje k regeneraci a dlouhověkosti. A právě tady může příroda být inspirací.
Regenerace a jídlo mohou tělo „opravit“
Vědci dnes vědí, že stárnutí je zčásti řízeno epigenetikou, tedy tím, jak se naše geny „zapínají“ a „vypínají“ v reakci na prostředí, životní styl i stravu. Klíčová je například autofagie, tedy proces, během něhož buňky likvidují vlastní poškozené části, aby se mohly zregenerovat. A právě tady se ukazuje role kvalitní stravy.
„Autofagii můžeme podpořit například přerušovaným půstem, polyfenoly z rostlinné stravy nebo látkami jako spermidin, které najdeme například v pšeničných klíčcích či fermentovaných potravinách,“ vysvětluje nutriční specialistka Tereza Jirásková pro Svět potravin. Právě spermidin byl podle studií spojován s prodloužením života u modelových organismů.
Elixír mládí na talíři?
Zatímco naše podivná medúza se prostě vrátí na začátek, lidé se snaží omlazení dosáhnout jinak. Třeba skrze středomořskou dietu, která podle výzkumu souvisí s nižší úmrtností a menším rizikem degenerativních onemocnění. „Jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit dlouhověkost, je konzumace stravy bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vlákninu, tedy ryby, olivový olej, luštěniny, ořechy, sezónní zeleninu a ovoce,“ dodává Tereza Jirásková.
Nadějně působí i výzkumy okolo látky resveratrolu, kterou najdeme v červeném víně a hroznech. Ta podle studie v Nature ovlivňuje sirtuinové dráhy, stejné, jaké se aktivují při kalorické restrikci a jsou spojovány s dlouhověkostí.
Ne rovnou nesmrtelnost, ale alespoň kvalitní život
Ačkoli se zázraky z hlubin oceánu do našich těl jen tak nepřenesou, inspirace je jasná: regenerace není jen snem, ale biologickou možností. Naše těla se „opravují“ každý den. To, čím je živíme, jak je zatěžujeme a kolik jim dáváme času na odpočinek, hraje obrovskou roli.
„Nejde o to žít věčně. Jde o to, žít kvalitně co nejdéle, a to jde i bez medúzí DNA,“ uzavírá Jirásková s nadhledem.
Takže až si budete chystat večeři, vzpomeňte si na tuto drobnou medúzu. Možná je její schopnost regenerace jen extrémním příkladem toho, co je možné, ale právě jídlo je každý den naším vlastním krokem zpět ke zdraví. A to je, v jistém smyslu, taky malý zázrak.
Co jíst pro delší a kvalitnější život?
- Fermentované potraviny
Kimchi, kefír, tempeh nebo kysané zelí podporují zdraví střev a tím i imunitní a nervový systém. - Pšeničné klíčky a houby shiitake
Obsahují dle studií spermidin, látku spojovanou s prodloužením života díky podpoře autofagie. - Extra panenský olivový olej je podle výzkumů zdroj zdravých tuků a antioxidantů, základ středomořské diety.
- Tučné ryby (losos, makrela, sardinky) bohaté na omega-3 mastné kyseliny chrání srdce a mozek, jak říkají studie.
- Bobulovité ovoce (borůvky, jahody, aronie) jsou plné flavonoidů a antioxidantů, které zpomalují buněčné stárnutí.
- Černý česnek a cibule obsahují sirné sloučeniny podporující detoxikaci a protizánětlivé procesy.
- Ořechy a semínka (vlašské ořechy, lněná a chia semínka) dodávají vlákninu, minerály i zdravé tuky, prospívají cévám i trávení.
- Zelený čaj a čaj z matchy obsahují epigalokatechin galát (EGCG), který má silný antioxidační účinek a podle výzkumu může ovlivnit i délku života.