Nové nařízení ukládá podnikům povinnost zajistit, aby výrobky prodávané v EU nevedly k odlesňování a znehodnocování lesů. Cílem má být zejména ochrana tropických pralesů. Zavádění této povinnosti do praxe ovšem představuje pro podniky značnou nejistotu, protože do dnešního dne nebyl vytvořen potřebný celoevropský IT systém a nejsou vydány ani související prováděcí předpisy. Odložení nařízení uvítají zejména malé a střední podniky, aby se včas stihly na novou administrativní zátěž připravit.

„Nařízení dopadne na tisíce evropských firem. Je s podivem, s jakou laxností k problematice Evropská komise přistupovala. Řada podniků volá po nastavení jasných pravidel, podle kterých by se mohly řídit. Jakákoli pravidla však stále nejsou k dispozici. Malé a střední podniky přitom potřebují více času, aby uvedly novou legislativu do praxe. A nejlépe by uvítaly více času na samotné podnikání bez zbytečného a zatěžujícího papírování,“ řekla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Potravinářská komora v otevřeném dopise žádá europoslance o podporu odkladu a upozorňuje, že pokud europoslanci neschválí odložení, může zcela vážně hrozit na konci roku kolaps u dodávek hovězího masa, čokolády a dalších potravin. Potravináři nebudou moci odebírat komodity od zemědělců a obchodní řetězce nebudou zase nakupovat potraviny od zpracovatelů. Například pokud jde o hovězí maso, za očekávaného stavu by musel každý zemědělec, který chová skot, při dodávce na jatka dodat ke každému kusu skotu elektronický certifikát EU obsahující informace o geolokaci místa, kde bylo zvíře odchováno, a také informace o původu krmiva, kterým bylo krmeno. Stejně tak by každý výrobce a prodejce kávy nebo čokolády musel ke každému výrobku dodat certifikát, že výroba těchto produktů nezpůsobila odlesnění kdekoliv na světě. To je za současného stavu technických příprav naprosto nereálné.

Potravináři se chtějí podílet na úsilí, které pomůže omezit globální odlesňování. Veškeré postupy ovšem musí být v praxi proveditelné a nesmí jakkoli narušit dodávky potravin. Nesmí ani poškozovat konkurenceschopnost evropských hospodářských subjektů v porovnání se subjekty v zemích mimo EU.

„Podniky vítají a podporují zelené záměry, nesmějí však být postavené na hlavu. Problém odlesňování ale není problém České republiky. U nás naopak lesů dlouhodobě přibývá. Za posledních sedmdesát let se jejich plocha rozrostla jako přibližně čtyři rozlohy Krkonošského národního parku,“ dodala prezidentka Večeřová.