„Jde nám o to, aby prodej ryb splňoval všechny současné požadavky na hygienu a zároveň i na welfare ryb. I podle výsledků z minulých let se dá říct, že se situace stále zlepšuje a zjištěných prohřešků je minimum,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Inspektoři při kontrolách prodejců ryb prověřují, zda jsou ryby nabízeny v odpovídajících hygienických podmínkách, zda nejsou kádě přeplněné, zda je v nich čerstvá protékající voda a ryby mají dostatek kyslíku. Zároveň se zaměřují na klamání spotřebitelů, přičemž přednostně kontrolují prodejce s předchozími problémy a nové provozovatele.

Pochybení se objevují minimálně

Před loňskými Vánocemi zkontrolovala SVS více než 670 prodejních míst. Pochybení odhalila u 1,6 procenta z nich, což znamenalo meziroční zlepšení oproti roku 2022, kdy inspektoři zkontrolovali 760 míst a pochybení zjistili u 2,2 procenta případů. V Praze bylo loni prověřeno 83 prodejních míst, přičemž problémy s hygienickými podmínkami byly odhaleny u dvou prodejců.

Ředitel SVS Zbyněk Semerád oznámil, že v letošním roce plánuje inspekce pokrýt přibližně pětinu všech prodejních míst. Kontroly budou probíhat od dnešního dne až do Štědrého dne, přičemž výsledky budou zveřejněny v lednu.

Nejčastějšími prohřešky loni bylo porušení hygienických předpisů, zásad welfare a nenahlášení prodejního místa.

Rozmístění prodejních míst

Tradičně největší počet prodejních míst se letos očekává v Jihomoravském kraji, který bude hostit přibližně třetinu všech stánků. Kapry bude možné zakoupit také u pojízdných prodejců, kteří objíždějí stovky lokalit. Druhý nejvyšší počet míst je hlášen ve Středočeském kraji s více než 270 stánky, následovaný Moravskoslezským krajem s téměř 200 místy. V Praze lze kapra pořídit na 180 prodejních místech, což je o 15 procent méně než loni.

Úbytek prodejních míst částečně souvisí s rozhodnutím některých obchodních řetězců, jako Tesco, Billa a Lidl, neumožňovat prodej kaprů z kádí před svými obchody. Řetězce tento krok odůvodňují snahou o odpovědnější podnikání a ohleduplnější přístup. Podle Rybářského sdružení ČR je však z pohledu kvality, ceny, odbornosti personálu a minimalizace transportů i rizik poranění ryb nejvhodnější nákup přímo na sádkách či jiných specializovaných prodejních místech.

Doporučení pro spotřebitele

Ministr Výborný prohlásil, že nevidí důvod k zákazu prodeje živých kaprů, a doporučil zákazníkům, aby si nechali kapra odborně usmrtit a vykrvit přímo na místě prodeje. Zároveň varoval před vypouštěním zakoupených kaprů zpět do volné přírody: „Příprava té ryby je nastavena tak, že je určena k vánoční konzumaci,“ uvedl.