Mluvčí japonské vlády Jošimaša Hajaši řekl, že doporučení zařadit výrobu saké na zmíněný seznam „nám přináší velkou radost“. Šéfové firem specializujících se na výrobu saké doufají, že lidé si k této součásti japonské kultury opět najdou cestu a že nebude zapomenuta.

Očekává se, že se tradice stane součástí seznamu na začátku prosince, kdy má v paraguayském hlavním městě Asunción zasednout nejvyšší orgán UNESCO. Mezi již zapsané nehmotné dědictví Japonska patří klasické hudební drama nó, tradiční forma divadla kabuki a kultura stolování wašoku.

Tradiční vaření saké je starobylá technika kvašení rýže a dalších ingrediencí za pomoci plísně kodži. Jedná se o unikátní metodu, při které se odehrává několik fermentačních procesů současně v jedné nádobě.

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) je zaměřená na podporu světového míru a bezpečnosti prostřednictvím mezinárodní spolupráce ve vzdělávání, vědě a kultuře. Vznikla v roce 1945 v Londýně a dnes sídlí v Paříži. Tvoří ji 194 členských zemí a 12 přidružených států.

Každé dva roky zasedá Generální konference, která rozhoduje o nominacích na seznam nehmotného kulturního dědictví. Japonská vláda navrhla zařadit výrobu saké na seznam nehmotného dědictví již v roce 2022. Na rok 2026 nominovala kaligrafii šodó, která sestává z čínských znaků a japonských slabičných abeced.