Veterináři o prohřešcích při prodeji kaprů: Velké varování
Každoročně ubývá prohřešků při prodeji vánočních kaprů, inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistí pochybení pouze u minima prodejců. Na kontrole prodejců kaprů na Tylově náměstí v Praze to uvedli zástupci SVS. V letošním roce je plánováno méně kontrol, neboť prodejci nahlásili přibližně 2500 prodejních míst po celé České republice, zatímco v loňském roce jich bylo zhruba 3000.
V Německu se prodávaly halucinogenní bonbony, pocházely z Čech
Radnice v hesenském Giessenu varuje před želatinovými bonbony s obsahem neurotoxinu muscimol, která se vyskytuje v muchomůrce červené. Z fotografií balení, které město zveřejnilo, vyplývá, že zboží pochází z Česka. Nebezpečné sladkosti se v Giessenu dostaly do nabídky několika automatů. List Giessener Anzeiger poznamenal, že už před několika týdny se z Česka do Německa dostaly podobné bonbony.
Potravináři chtějí jasné označení vegetariánských potravin, odpůrci varují před zmatkem na trhu
Potravinářská komora ČR podpořila zpřísnění pravidel pro označování vegetariánských a veganských potravin, včetně zákazu názvů jako „veganská kachna“ nebo „sójový párek“. Nová pravidla by měla být součástí připravované novely vyhlášky o masných výrobcích, jejímž cílem je stanovit jednotná pravidla pro vzhled a složení potravin. Odpůrci návrhu, jako organizace ProVeg Česko, však varují, že přísná pravidla mohou poškodit výrobce rostlinných alternativ a zmást spotřebitele.
Kakao: Z luxusu králů zpět do výsady bohatých – historie se znovu opakuje
Cena kakaa se dnes na světovém trhu vyšplhala na další rekord. Termínový kontrakt na kakao se na newyorské burze dostal do blízkosti 12.000 dolarů (zhruba 286.000 Kč) za tunu, od začátku roku je cena vyšší o více než 180 procent, píše server CNBC.
Falešné Karlovarské oplatky? NSS potvrdil porušení chráněného označení
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost podnikatele, jenž prodával oplatky označené jako Lázeňské oplatky či Královské oplatky, jejichž obaly nesly motivy známých karlovarských památek, například Mlýnské kolonády nebo názvy místních pramenů. Samotná výroba však probíhala v Luhačovicích a nebyla při ní použita karlovarská vřídelní voda, což je klíčový prvek pro tradiční Karlovarské oplatky chráněné zeměpisným označením. NSS uvedl, že takový obal mohl spotřebitele klamat, protože vytvářel falešné spojení s Karlovými Vary.
V Japonsku mají raritu: Je libo majonézový drink?
Představte si, že sáhnete po kelímku osvěžujícího nápoje a místo sladkého pohlazení vašich chuťových pohárků vás zasáhne silná vlna slanosti a kořeněné intenzity. To není scéna z kulinářského hororu, ale realita v Japonsku, kde obchodní řetězec Lawson představil svou novinku: nápoj s příchutí majonézy.
Čím kontroverznější přísada, tím menší písmo? Auditoři zkritizovali údaje na obalech
Spotřebitelé v Evropské unii se na potravinách často setkávají s etiketami, které mohou být matoucí či zavádějící nebo kterým ne každý rozumí. Ve své zprávě to dnes uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD). Na vině jsou chybějící právní normy i nedostatečné monitorování, podávání zpráv a systém kontrol a sankcí v EU. Zneužívání etiket často nezabrání ani pokuty. Jedním z problémů je i to, že některé údaje na potravinách jsou napsané tak malým písmem, že je spotřebitelé nepřečtou.
Laboratorně vypěstované maso: Pokroku vpřed… ale bez rizik!
Laboratorně vypěstované potraviny mohou být zdraví nebezpečné, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters italský ministr zemědělství Francesco Lollobrigida. Jídlo tohoto původu označil za "břečku", která nikdy nemůže chutnat jako skutečné maso nebo ryba. Italská pravicová vláda v březnu navrhla zákon, který zakazuje dovoz a výrobu potravin vzniklých kultivací buněk či tkání získaných z obratlovců. Norma obdobně cílí i na krmiva pro zvířata laboratorního původu.
Aspartam versus cukr: Které sladidlo je potenciálně nebezpečnější?
Specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace (WHO) označila sladidlo aspartam za potenciálně rakovinotvorné. Píší to zahraniční agentury. Pravidla pro bezpečnou spotřebu sladidla, které velmi využívá potravinářský průmysl, se nezměnila, rozhodl souběžně jiný orgán WHO. Podle expertů jsou zapotřebí další vědecké výzkumy, které by objasnily vliv aspartamu na vznik rakoviny u lidí.
Antibiotika v mase? Nesmysl! Zpráva veterinářů mluví za vše
V probíhajícím týdnu si zainteresované organizace z oblasti humánní a veterinární medicíny a resortu životního prostředí po celém světě, včetně Státní veterinární správy (SVS), připomínají Světový antibiotický týden. Jeho cílem je upozornit na zodpovědné používání antibiotik. Pokud jde o veterinární oblast, je dobrou zprávou, že se spotřeba antibiotik v českých chovech hospodářských zvířat dlouhodobě snižuje a je nižší než průměr Evropské unie.