Sekaná: tradice, která se prosadila i u fastfoodových stánků!
Sekaná je klasika, kterou si oblíbili nejen Češi a Slováci, ale také v Německu, Rakousku či Švýcarsku. Co ji dělá tak výjimečnou? Její příprava je snadná a nabízí nepřeberné možnosti v kombinování chutí a textur. Na rozdíl od jiných masných výrobků se neplní do střev ani plechovek, ale peče se v formě nebo jen tak ve tvaru bochníku. Při pečení vzniká nezaměnitelný zlatavý povrch, který vás přitáhne k talíři svou neodolatelnou vůní a chutí.
Snažíte se vyhnout masu z Ukrajiny nebo Polska? Ovál vám nic neřekne
V České republice se dlouhodobě řeší otázka původu masa, zejména pak kuřecího. Legislativa totiž umožňuje na tzv. oválu uvádět jen zemi posledního zpracování nebo manipulace, což může být zavádějící. Kuřecí původem z Ukrajiny tak v očích spotřebitelů neprávem získává auru českého nebo slovenského výrobku jen proto, že byla kuřata na našem území tomto území poražena nebo rozporcována. Je však zřejmé, že na kvalitě masa se podepisuje hlavně způsob chovu a kvalita výkrmu.
Paradox systému: Rostlinné výrobky mohou nadále používat označení spojené s masem
Zemědělský výbor Evropské unie navrhoval, aby se pro vege burgery nebo steaky z tofu užívalo nové názvosloví. To mělo být zcela odlišné od toho, které je běžné pro živočišné produkty. V návrzích zazněly například novotvary kotouč anebo deska. S největší pravděpodobností ale, alespoň prozatím, vše zůstane při starém.
Tatarák už dávno není jen o mase: Je to ale OK?
Doby, kdy svrchovanost ukládala, kolik mil se musí nacválat s flákotou kvalitního hovězího pod sedlem tak, aby pro ni kuchaři mohli připravit famózní „steak tartare“, je dávno pryč. Dnešní příprava se obejde bez koní, jezdců, a když na to přijde, tak i bez masa.