Komora proto volá po zavedení zákazu této praxe, přičemž argumentuje tím, že podobná regulace již existuje v některých evropských zemích, jako je například Francie nebo Slovensko, kde je dokonce prodej pod cenou považován za trestný čin.

Podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové je hlavním cílem tohoto návrhu vytvoření spravedlivějšího prostředí, které by zajistilo, že ceny potravin odpovídají jejich skutečné hodnotě a nákladům na výrobu. Večeřová upozorňuje, že současná praxe, kdy je například máslo prodáváno do řetězců za 65 korun bez DPH, zatímco v akci se v obchodech objevuje za 55 korun včetně DPH, způsobuje, že obchodník ve skutečnosti utrží pouhých 49 korun. Takové ceny, tvrdí, tlačí na výrobce a ohrožují jejich ekonomickou udržitelnost.

Výrobci trpí, obchodníci ale varují před dopady na spotřebitele

Na druhé straně však stojí silná kritika ze strany zástupců obchodního sektoru a některých ekonomů, kteří upozorňují na možné negativní dopady tohoto opatření na konečné spotřebitele. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza varuje, že zákaz prodeje pod cenou by mohl vést ke zdražení základních potravin, což by nejvíce postihlo sociálně zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou důchodci a samoživitelé. Tito lidé jsou na cenově dostupných základních potravinách závislí a jakékoliv omezení slevových akcí by pro ně mohlo mít závažné důsledky.

Důchodci a samoživitelé by na změnu doplatili nejvíce

Prodej pod nákupní cenou není pouze strategií snižování nákladů pro spotřebitele, ale také nástrojem obchodníků pro zvýšení zákaznické loajality. Nižší ceny základních potravin, jako je máslo, mléko nebo vejce, slouží jako tzv. „taháky“, které přitahují zákazníky do obchodů, kde pak často nakupují i další zboží s vyšší marží.

Slevové akce jako český fenomén: Ohrožen národní sport?

Pro český trh by zákaz prodeje pod nákupní cenou znamenal zásadní změnu. Češi jsou známí svou oblibou ve slevových akcích – podle statistik se v akci prodávají téměř dvě třetiny zboží, což je nejvyšší podíl v Evropské unii. Omezení těchto akcí by mohlo zásadně ovlivnit nejen nákupní chování spotřebitelů, ale i konkurenci mezi obchodními řetězci. Někteří odborníci varují, že menší množství slev by mohlo vést k nižší dynamice trhu a snížit tlak na inovace a efektivitu.

Politici váhají: Zásah státu by mohl vést ke zdražování

Politická scéna se zatím k návrhu staví zdrženlivě. Ministr zemědělství Marek Výborný upozorňuje, že současná legislativa prodej pod nákupní cenou umožňuje, a případné změny by vyžadovaly zásadní úpravy zákona. Zároveň zdůrazňuje, že hlavním úkolem státu je zajistit správný výběr DPH, aby podobné cenové praktiky nepoškozovaly veřejné finance. Podobně skeptický je i místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček, který varuje, že jakýkoliv zásah státu do cenotvorby zpravidla vede k dlouhodobému růstu cen, což by v konečném důsledku dopadlo na spotřebitele.