„Společně s kolegy ze Správy veřejného statku města (Plzeň jako majitel podzemí provádí jeho údržbu) se nám podařilo otevřít velmi zajímavý úsek, kde je velmi dobře vidět vývoj chodeb v průběhu historie,“ řekla Mášková. Celková délka trasy je podle mluvčího pivovaru Zdeňka Kováře 565 metrů. „Nově otevřený úsek má 65 metrů,“ dodal. Prohlídka s průvodcem trvá zhruba hodinu.
Novou část bude pivovar s městem zpřístupňovat zhruba jednou měsíčně. „V červnu budou mít lidé možnost od 19. do 21. června,“ uvedl Kovář. Podobně je to podle něj také s další mimořádnou prohlídkou podzemí za svitu baterek, která je také jen několikrát do roka.
Podzemím, které letos slaví 40. výročí otevření, a navazujícím Pivovarským muzeem prošlo loni přes 70.000 lidí, meziročně o šest procent více. Návštěvnost tak podle Máškové překonala předcovidová čísla. „Samotné podzemí přivítalo nejvíce návštěvníků v historii,“ uvedla Helena Mařanová z organizace Plzeň-TURISMUS, která spravuje infocentra a zajišťuje marketing Plzně jako turistické destinace.

„Městské podzemní systémy obecně zažívají boom popularity a z toho těží i naše trasa. Navíc návštěvy podzemí nejčastěji vyhledávají individuální turisté, nikoli větší organizované výpravy, jichž obecně nejezdí tolik jako před covidem,“ řekla.
Podzemní prostory sloužily nejen k výrobě piva, skladování potravin, ale i jako obranný systém v dobách nepokojů. Byly hloubeny od konce 13. až do 18. století. Součástí prohlídky je 20 studní a jímek, které byly důležitým zdrojem vody, vodárenská věž z 16. století – vzácná technická památka a nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. Chodby, které jsou podle celým centrálním náměstím, mají mírný sklon a kanálky kvůli odtoku vody. Historické podzemí je přístupné celý rok z Veleslavínovy ulice, z původního právovárečného domu z 15. století, v němž dnes sídlí také Pivovarské muzeum.
Zdroj: Česká tisková kancelář