Evropu i Česko v minulých letech zaměstnaly případy, kdy výrobci uvedli na trh pestrobarevné, voňavé a dokonale lákavé předměty připomínající gumové sladkosti či želé bonbony, ovšem ve skutečnosti šlo o hračky. Tyto takzvané „food-imitating toys“, jak je oficiálně označila Evropská komise, zmátly dětské vnímání natolik, že je malé děti zkrátka ochutnaly. Nejednou to skončilo dušením nebo těžkými zažívacími obtížemi, jak dokládá zpráva evropského systému RAPEX z roku 2022 (Rapid Alert System for Non-Food Products, 2022).

Podobně neslavně se zapsaly i měkké antistresové hračky squishies, které měly vonět po ovoci a působit naprosto neškodně. Jenže analýzy dánské agentury Danish Environmental Protection Agency v roce 2019 potvrdily, že u některých kusů byla koncentrace těkavých organických látek a ftalátů až čtyřicetinásobně vyšší, než povolují limity pro dětské produkty. Ovocné aroma jen umocňovalo dojem, že jde o „něco k jídlu“ — a o to byl riskantnější jakýkoliv kontakt s těmito hračkami, natož jejich olíznutí nebo pokus o spolknutí.

Ani novodobí mončičáci nejsou bez rizik

Do tohoto poněkud děsivého výčtu se v létě 2025 zařadily také padělané panenky Labubu, které ovládly sociální sítě a staly se sběratelským šlágrem. Poslední případ ve skotském Aberdeenu se neobešel bez zásahu úřadů. Ty při kontrole zabavily falešné Labubu panenky prodávané ve čtyřech obchodech. Tyto napodobeniny nesplňovaly ani základní bezpečnostní normy — měly volné části, které se mohly snadno oddělit, a hrozilo, že je dítě vdechne a udusí se. Manažer obchodních standardů Graeme Paton k tomu přímo řekl, že padělky mohou působit jako výhodná koupě, ale ve skutečnosti představují reálné riziko s potenciálně fatálními následky. „Vyzýváme všechny, kteří mají obavy o bezpečnost zakoupených hraček, aby nás kontaktovali,“ doplnil Paton pro média.

Originální Labubu, inspirovaná autorskou sérií „The Monsters“ hongkongského výtvarníka Kasinga Lunga, má sice své šibalské kouzlo a devět zubů, které se na děti smějí trochu strašidelně, ale splňuje přísné evropské normy. To ovšem u padělků nelze očekávat, a právě proto se inspektoři rozhodli zasáhnout.

Pokud jde o právní rámec, legislativa v Evropské unii se snaží takovým hrozbám předcházet velmi důsledně. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/48/ES o bezpečnosti hraček stanoví, že výrobky nesmí být zaměnitelné s potravinami, aby nedošlo ke klamnému dojmu, že jde o něco k jídlu.

Pokud výrobce toto pravidlo poruší, může se dočkat zákazu prodeje a velmi citelných sankcí. Český zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, tento princip přebírá, stejně jako zákon o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb. Ten navíc přikazuje, aby každý výrobce doložil výsledky nezávislých zkoušek, jinak riskuje pokutu v řádu milionů korun.

Kontrolní orgány, tedy v Británii úřady obchodních standardů a v Česku Česká obchodní inspekce, mají pravomoc nebezpečné hračky okamžitě stáhnout z trhu. A dlužno dodat, že tak i činí — což dokládá právě aktuální razie v Aberdeenu.

Ve finále tedy platí, že každá hračka, která vypadá jako pochoutka, nebo se dá snadno rozebrat na malé součástky, je pro děti mnohem nebezpečnější, než by se mohlo zdát. A tak nezbývá než připomenout, že byť je devíti-zubý úsměv panenek Labubu k popukání, někdy se může velmi rychle změnit v noční můru — stačí, aby místo dětské fantazie zapracovala dětská zvědavost. A to, jak víme, bývá neúprosná.