Systém, který hodnotí výživovou hodnotu potravin na stupnici od A do E, přičemž A je zbarvené zeleně a E červeně podle toho, jaké zdravotní přínosy daná potravina nabízí, mate spotřebitele. Kritici tvrdí, že Nutri-Score je nespravedlivý vůči italským základním potravinám, jako je například extra panenský olivový olej, který je podle této stupnice klasifikován jako D, tedy tmavě oranžově.

Nutri-Score prý tak absolutně nereflektuje specifika italské kuchyně a tradičních potravin, které mají vysokou nutriční hodnotu, ale kvůli obsahu tuku či kalorií stojí na konci „ocasu“. Zmíněný olivový olej je základním kamenem středomořské stravy, podle Nutri-Score by jej ale spotřebitelé neměli téměř vůbec používat. Semafor podle odpůrců prý povede k celorepublikové dezorientaci spotřebitelů, kteří by mohli ignorovat důležité aspekty zdravé výživy, jako je například konzumace čerstvých a regionálních produktů.

S ohledem na tradici

Na nedávné předvolební akci v rámci evropských voleb představil italský ministr zemědělství Francesco Lollobrigida návrh na změnu. Tvrdí, že hodnocení potravin by mělo být založeno i na kulturních základech, které by braly v úvahu celkové zdravotní přínosy tradičních potravin. Podle mluvčího ministerstva zemědělství už byla změna ústavy zahájena v dolní komoře italského parlamentu poslancem Tommasem Fotim, a obdobný postup bude brzy zahájen i v horní komoře. Aby byla ústavní změna schválena, musí být odhlasována dvakrát v obou komorách a poté schválena referendem. Pokud by tato změna prošla, značně by zkomplikovala zavedení Nutri-Score v Itálii, protože zdravotní přínosy italských potravin by byly ústavně potvrzeny a chráněny.

Systém Nutri-Score je v současnosti testován v šesti členských zemích EU a očekává se, že bude brzy přijat Evropskou komisí, která má za úkol navrhnout harmonizovaný systém označování potravin pro celou unii. Itálie však v posledních letech podnikla několik iniciativ v Bruselu, aby systém Nutri-Score zastavila, a zahájila diplomatické úsilí o získání spojenců mezi ostatními členskými státy EU. Tato snaha zpomalila postup návrhu Komise, který měl být původně zveřejněn na konci roku 2022, ale kvůli rozporuplným názorům byl odložen.

Alternativní systém NutrInform Battery

Italská vláda mezitím podpořila vlastní systém označování potravin s názvem NutrInform Battery. Tento systém poskytuje výživové informace o potravinách a nápojích, zdůrazňuje doporučené porce podle výživových odborníků a uvádí relativní podíl kalorií, soli, cukrů a tuků ve stravě. Oproti Nutri-Score, který používá barevně kódovanou stupnici, systém NutrInform Battery nabízí detailnější informace o složení jednotlivých potravin, které mohou spotřebitelům pomoci lépe porozumět jejich výživové hodnotě.