Tyto látky jsou v našem okolí přítomny odnepaměti, ale jejich konkrétní vliv na lidské zdraví byl objeven až nedávno a nadále prochází vědeckým zkoumáním. Je tedy možné, že hrají mnohem větší roli, než se dosud předpokládalo. Nejsou (zatím) považovány za nezbytné složky stravy jako například bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny nebo minerální látky, ale jsou jednoznačným přínosem pro lidské zdraví. Působí preventivně proti mnoha neduhům a onemocněním a podporují správnou funkci organismu. Někdy jsou také označovány jako „vitamíny nové generace“.
Důkladné prozkoumání znesnadňuje fakt, že jich rostliny produkují přes 25 000 druhů a lze předpokládat, že další na své objevení teprve čekají. Konkrétní rostliny neprodukují jen jeden druh, ale jde o jedinečnou kombinaci mnoha typů tak, ale byla zajištěna co největší ochrana rostliny.
Pomáhají rostlinám i nám
Předpona „fyto“ odkazuje k rostlinnému původu těchto látek. Řecké slovo „phyto“ znamená rostliny. Fytonutrienty vytváří přirozený ochranný štít proti škodlivým vlivům v jejich okolí. Chrání je proti bakteriím, houbám, škůdcům, suchu nebo UV záření. Vyskytují se v různých množstvích skoro ve všech druzích ovoce a zeleniny a zelených potravin. Dále se nacházejí v celozrnných produktech, ořeších, luštěniny, čaji nebo vybraných druzích koření.
Prospěšné jsou pak zprostředkovaně i pro lidský organismus. Fytonutrienty musíme tělu dodávat stravou, samo si je syntetizovat neumí. V organismu působí jako antioxidanty, bojují proti volným radikálům. Chrání strukturu všech buněk, a zpomalují tak jejich stárnutí. Fytonutrienty pomáhají zvyšovat obranyschopnost organismu. Připisuje se jim schopnost snižovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Byly prokázány pozitivní účinky na imunitu, zrak, pokožku, zdraví srdce, cév, kostí, kloubů, při snižování cholesterolu nebo při obtížích během menopauzy. Potraviny bohaté na fytonutrienty pomáhají snižovat krevní tlak. Další zkoumání vyžaduje také pomoc fytonutrientů při prevenci vzniku diabetu II. typu. Pomáhají udržovat hladinu cukru, působí protizánětlivě, podporují činnost oběhového systému a je možné, že mají vliv i na produkci inzulinu.
Poznáme je podle barvy i vůně
Navenek se v rostlinách projevují barevnými pigmenty obsaženými v ovoci a zelenině. Právě díky fytonutrientům jsou rajčata červená nebo salát zelený. Barva tedy může být dobrým poznávacím znamením, jak vysoký obsah fytonutrientů rozpoznat, nicméně určitě ne jediným. I barevně nevýrazné druhy mohou být na tyto látky bohaté, jak dokazují například cibule a česnek. Fytonutienty mohou být dobře rozeznatelné i díky výraznému aroma, v česneku obsažený alicin je považován za přírodní antibiotikum.
Fytonutrienty mají řadu podob, v rostlinách se vyskytují ve formě různých chemických sloučenin. Množství v dané rostlině se navíc odvíjí od mnoha faktorů – místě růstu, způsobu skladování či stavu zralosti při sklizni. Abychom maximalizovali užitek z fytonutrientů, musíme též volit co nejšetrnější úpravu. Látky se nacházejí těsně pod slupkou, ideální je tedy konzumovat ovoce a zeleninu neoloupané a tepelně neopracované, respektive jen po nezbytně dlouhou dobu. Neplatí to ale absolutně – například lykopen z rajčat je nejlépe využitelný až po tepelné úpravě.
Špatný jídelníček nespasí
Účinnost fytonutrientů se zvyšuje, pokud jsou konzumovány v kombinaci s dalšími prospěšnými látkami – vitamíny a minerálními látkami. To lze samozřejmě zobecnit na fakt, že fotochemikálie nám budou k užitku jen tehdy, pokud i zbytek našeho jídelníčku bude odpovídat zásadám zdravého stravování.
Řada fytonutrientů je k dostání také v podobě doplňků stravy ve formě tablet, kapslí, prášků nebo tekuté, ale vzhledem k jejich bezproblémové dostupnosti v přírodní formě je vhodné dávat přednost čerstvým potravinám. Doplňky zůstávají variantou pro ty, komu se nedaří přijímat dostatečné množství ze stravy nebo mají zdravotní omezení.
Možná jste někdy slyšeli poučku, že bychom měli jíst co nejbarevněji, využívat všechny barvy duhy, ale neznali jste důvod. Odpovědí jsou právě fytonutrienty. Různobarevné potraviny obsahují různé druhy fytonutrientů, z nichž každý nabízí odlišné zdravotní benefity. Pokud bychom volili druhy ovoce a zeleniny jen jedné barvy, ochudíme se o zbylé druhy fytochemikálií.
Nejznámější fytonutrienty
Skupin fytonutrientů je skutečně velké množství, ale možné mezi nimi vytipovat ty, které patří mezi ty nejdůležitější. Možná nejznámějším z fytonutrientů je zelené rostlinné barvivo chlorofyl, podílející se na procesu fotosyntézy. V lidském organismu podporuje správné fungování imunitního systému.
Kartenoidů je více než 600 druhů, jsou zodpovědné za červené, oranžové a žluté barvivo v rostlinách. Mezi karotenoidy patří beta-karoten, alfa-karoten, lutein, zeaxantin nebo lykopen. Z prvních dvou jmenovaných dokáže lidský organismus syntetizovat vitamín A. Lykopen je silným antioxidantem a imunostimulantem, napomáhá zdraví srdce i při rakovině prostaty. Lépe využitelný je pro organismus po tepelné úpravě. Lutenin a zeaxantin jsou nezbytné pro správné fungování očí, působí preventivně proti vzniku očních onemocnění. Kartenoidy najdeme zejména v mrkvi, batátech, mangu, rajčatech, paprikách či pomerančích a hlávkovém salátu. Kartenoidy mají vliv na zdraví očí, zlepšení funkce imunitního systému, připisuje se jim schopnost regenerovat pokožku a celkově příznivě pečovat o pleť. Z tohoto důvodu jsou využívány i v kosmetice, zejména opalovacích krémech.
V citrusech, luštěninách, zelených listech, jablkách, brokolici, zeleném čaji a celé řadě dalších potravin nalezneme flavonoidy. Zastávají roli antioxidantů, což znamená, že z těla odvádějí toxiny. Vědecké výzkumy ukázaly, že posilují cévy, mají vliv na krevní tlak, prospívají nervové soustavě. Zároveň jejich konzumace výrazně napomáhá dlouhověkosti.
Jak již název napovídá, fytosteroly se nacházejí ve zdrojích bohatých na tuky, jako jsou semínka nebo sója. Jsou prokázány ochranné účinky před rakovinou tlustého střeva, prostaty a prsu.
Lignany patří do skupiny fytoestrogenů. Nacházejí se v olejnatých obilovinách, kapustě, brokolici či jahodách, vůbec nejbohatším zdrojem jsou lněná semínka. Regulují činnost hormonů, zmírňují nepříjemné symptomy při menopauze, jsou spojeny s prevencí rakoviny dělohy a vaječníků.
V červeném víně a bobulích červené a fialové barvy se nachází resveratrol. Je známý pro své protizánětlivé a antioxidační schopnosti. Probíhají výzkumy naznačující jeho vliv při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a některých typech rakoviny. Podobná skupina potravin, zejména jahody nebo borůvky, obsahuje antokyany, které zlepšují zrak a byla dokázána jejich účinnost při prevenci rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.
Šampionem mezi žlutými potraviny je kurkuma, respektive zde obsažené barvivo, kurkumin. Mezi účinky patří protizánětlivé vlastnosti, podpora léčby pro osoby trpící Alzheimerovou chorobou i rakovinou. Zbavuje tělo toxinů, snižuje hladinu LDL cholesterolu v těle.
Nejvýraznějším zdrojem kyseliny ellagové, známé také pod názvem tanin, jsou žluté maliny. Nachází se i v ostružinách, jahodách, hroznech, granátovém jablku či vybraných druzích ořechů. Vyniká svými protizánětlivými a antioxidačními účinky. Pomáhá zpomalovat růst rakovinných buněk, podporuje činnost jater.