„Naše vinařství se výrobou slámových vín zabývá již desítky let a jsme zvyklí, že se nám vinařský rok přehoupne vždycky až do dalšího kalendářního roku, protože hrozny musí ležet na slámě nebo rohožích minimálně 90 dní,“ popisuje tradici tohoto vzácného nápoje David Šťastný z Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Klíčem k úspěchu je bezchybná kvalita hroznů, protože pouze dokonale zdravé bobule obstojí tuto dlouhou zkoušku. Během tří měsíců ztrácí téměř polovinu své hmotnosti, ale zároveň se v nich soustředí to nejlepší – cukry, kyseliny, aromatické látky a jedinečné nuance chuti. Hrozny Pálavy, které v Château Valtice právě lisují, pocházejí z prémiové vinice Brodské stráně, která proslavila valtické vinaře ve světě už v roce 1997, kdy zdejší Sauvignon získal titul absolutního šampiona na světové výstavě ve slovinském Ptuji.

Odrůda Pálava se svou vyšší přírodní cukernatostí a omamnou vůní růží a lipového medu je pro slámové víno jako stvořená. Ve Valticích tentokrát na slámu z vlastní BIO farmy uložili přibližně 5 000 kilogramů těchto hroznů, které po dehydrataci poskytnou surovinu pro výrobu necelých tisíce litrů slámového vína. Výroba tohoto skvostu ovšem není žádná rychlovka – lisování trvá minimálně tři dny, kvašení probíhá pomalu a pečlivě, aby bylo výsledné víno plné a komplexní. A tak si na slámové víno ročníku 2024 budeme muset počkat téměř dva roky.

Proti nepřízni počasí

Malá výlisnost, vysoké riziko a obrovská náročnost činí ze slámových vín opravdovou raritu. Ročně se jich v celé České republice vyrobí jen přibližně 7 500 litrů a na tento precizní proces si troufne sotva dvacítka vinařů. Když tedy lisování posledních hroznů definitivně uzavírá vinařský rok, je to ideální chvíle na jeho bilanci.

„Rok 2024 nezačal vůbec optimisticky. Po teplém jaru, kdy réva mohutně obrazila, zasáhly vinice jarní mrazy a ty zlikvidovaly až 50 % úrody hroznů v ČR,“ shrnuje David Šťastný z Château Valtice. Katastrofa však přinesla i hořkou připomínku: „Je smutné, že až přírodní katastrofy přimějí některé lidi se zamyslet nad tímto tradičním domácím zemědělským oborem. Proto si každý vinařský stát chrání vinařství a vinohrady jako svůj klenot.“

Navzdory těmto ranám začalo vinobraní nezvykle brzy a první moravský burčák tekl už v srpnu. Jenže pak, v pátek 13., přišla další rána v podobě vydatných dešťů a povodní. Přesto se příroda tentokrát slitovala – i přes nadměrné srážky a vlhko zůstaly hrozny v relativně dobrém zdravotním stavu. Druhá polovina sklizně pak patřila slunci, které pomohlo hroznům dozrát do dokonalosti.

Zatímco objem sklizených hroznů byl kvůli jarním mrazům výrazně nižší, jejich kvalita dosáhla výjimečné úrovně. Díky teplejším podmínkám na Moravě navíc slibuje ročník 2024 i vynikající červená vína. Rok plný výzev tak nakonec přinesl i vzácné okamžiky radosti – a právě slámové víno z Pálavy bude jedním z jeho nejlepších důkazů.