Možná jste roky jedli, co se vám zlíbilo, a zdravý talíř byl pro vás jen nedostižný ideál, o kterém jste se každý večer přesvědčovali, že „zítra“. Ale ráno bylo zase všechno jinak. Ona změna životního stylu vyžaduje skutečně notnou dávku disciplíny.
Ale právě teď přišel opravdu čas na změnu. Vědecké studie ukazují, že začít jíst přínosněji má smysl i ve vyšším věku a že komplexní a vyvážené stravování dokonce může prodloužit život o celé roky. Jak na to a co radí odborníci?
Zvyk je železná košile
Možná si říkáte, že zdravý životní styl je pro vás už passé. Mladí si mohou ladit smoothie podle nejnovějších trendů, počítat kalorie a plánovat makroživiny, ale vám už přece jede páté nebo šesté desetiletí a zvyk je železná košile. Jenže právě v tomto bodě se často mýlíme.
Studie publikovaná v časopise PLOS Medicine ukazuje, že ani ve věku kolem šedesátky není pozdě začít. Naopak: přechod na zdravější stravu může prodloužit život až o deset let a čím dříve se změna provede, tím větší má dopad.
Je pozdě začít jíst zdravě po padesátce? Odpověď vás překvapí
„Dodržování zdravého stravovacího režimu a vědomé přijímání každého sousta je pro tuto věkovou skupinu obzvláště důležité,“ uvádí Katherine Zeratsky, registrovaná dietoložka z Mayo Clinic pro časopis HuffPost, „starší lidé musí dbát na to, aby jejich strava byla nejen kalorická, ale také výživná.“ V rozhovoru pak další experti dodávají, že tělo má neuvěřitelnou schopnost adaptace.
„Starší tělo nevstřebává vitamíny a minerální látky tak dobře,“ vysvětluje Dr. Sean Ormond. „Potřebujete více vápníku, vitamínu D a B12. Je to, jako by vaše tělo vyžadovalo větší péči – a každé sousto má větší význam.“
I když přijímáte dostatek kalorií, nekvalitní výběr potravin může mít negativní vliv na vaše zdraví. „Upřímně řečeno, podvýživa zabije člověka rychleji než srdeční onemocnění,“ říká registrovaná dietoložka Lisa Hugh.
A my jsme se na toto téma zeptali i u nás: „Změny v jídelníčku se ve starším věku neprojeví za týden, ale v horizontu měsíců až let můžete vidět velké zlepšení: nižší tlak, lepší cholesterol, menší riziko cukrovky i delší dožití,“ potvrzuje MUDr. Marie Marešová, praktická lékařka.
Výzkum, který zahrnoval data více než 74 000 lidí, ukázal, že i lidé, kteří se začali stravovat zdravě ve věku 60 let, si prodloužili život v průměru o šest let. Ti, kteří začali o dekádu dříve, získali let až deset.
A vy si možná pokládáte tu důležitou otázku, co přesně znamená „začít jíst zdravě“, jak na to a kde brát motivaci, když jste většinu života jedli úplně jinak?
Změna jídelníčku nemusí být radikální
Mnoho lidí má obavy, že změna stravy znamená dramatické omezení nebo hladovění. Pravda je ale mnohem snesitelnější i daleko chutnější. „Základem je přidávat, ne ubírat,“ radí Marie Marešová. „Začněte přidávat více vlákniny, zeleniny, luštěnin, celozrnných produktů. Tělo se přirozeně začne měnit.“
Podobně to shrnuje i americká dietoložka Tracy Lockwood Beckerman: „Zdravá strava není jen o tom, co vyřadíte. Je hlavně o tom, co přidáte: ovoce, ryby, olivový olej, ořechy. Tím začíná proměna.“
Podle výzkumu Harvard School of Public Health má každé zlepšení v tzv. indexu zdravé výživy (HEI) přímý vliv na pokles úmrtnosti, i když ke zlepšení došlo až ve středním věku.
Mozek, srdce, imunita. Pozdní změna má vliv i na chronické nemoci
Dlouhodobě nezdravá strava bývá spojována se vznikem celé řady chronických onemocnění – od srdečních chorob po Alzheimerovu nemoc. Naopak přechod na středomořský nebo rostlinně orientovaný jídelníček může tato rizika významně snížit.
„Je fascinující, jak rychle tělo reaguje. U pacientů, kteří v 55 letech přešli na středomořskou stravu, jsme viděli změny v krevním tlaku už po šesti týdnech,“ uvádí Marie Marešová. A podobně mluví i data z výzkumu zveřejněného v British Medical Journal, která ukazují, že zlepšení stravovacích návyků je spojeno s poklesem rizika cukrovky 2. typu až o 58 % .
Psychika a energie jsou jen další bonusy navíc
Zdravé jídlo neznamená jen fyzické výhody. „Lidé často hlásí zlepšení nálady, lepší spánek, víc energie,“ říká nutriční koučka Kateřina Suchánková. „Přestanou se cítit těžce a unaveně, což má vliv i na jejich sebevědomí a sociální život.“
To potvrzuje i nedávná studie, podle které má strava vliv nejen na fyzické zdraví, ale i na duševní pohodu. A to už od čtyřicítky, tedy ještě dřív, než se projeví chronické obtíže (tedy u většiny z nás).
Jak na to, když jste celý život jedli jinak?
Začněte pomalu. Místo razantní diety přidejte do snídaně hrst ovoce, vyměňte bílou bagetu za žitný chléb, nahraďte majonézu avokádem. „Nejde o to, být dokonalý. Jde o to být lepší než včera,“ uzavírá doktorka Marešová. Pokud máte obavy, poraďte se s nutričním terapeutem. Ten vám pomůže najít styl, který vám bude vyhovovat a zároveň přinese výsledky. A pamatujte: není důležité, kdy začnete, ale že vůbec začnete.
Začít jíst zdravě tedy není výsada mladých, ale možnost, kterou má každý z nás a v každém věku. Tělo je vděčné a umí se uzdravit i ve chvíli, kdy si myslíme, že už je pozdě. Ale nebojte. Pokud jste dnes snědli smažený řízek, nevadí. Zítra můžete udělat první krok novým směrem a třeba tím sobě přidáte pár krásných let navíc.