Mezi videy, která na první pohled vypadají jako motivační vlogy o zdravém životním stylu, se šíří něco mnohem temnějšího. SkinnyTok prodává ideál těla, za kterým se nechodí do posilovny, ale na hranici hladovění. „Nejsi pes. Nepotřebuješ odměnu v podobě jídla.“ Tato věta se objevuje pod stovkami videí. Ve skutečnosti jde o rafinovanou sebe-šikanu, která si podává ruce s poruchami příjmu potravy. Algoritmus TikToku se podle odborníků chová jako „dealer“: stačí jeden klik na „thinspo“ video – a už vám nosí další a další, jako byste byli závislí. A vy možná jste. Ne na obsahu samotném, ale na představě, že až budete dostatečně štíhlí, svět vás začne milovat o něco víc. A vy sebe taky.
„Je to forma digitálního masochismu. Lidé sledují videa, která je systematicky ponižují, protože věří, že bolest je nutná pro změnu,“ řekla pro The Post dr. Jillian Lampert z programu Emily, organizace specializující se na léčbu poruch příjmu potravy. Tento trend přitrom není ničím novým. Už začátkem nultých let existovala online fóra „pro-ana“, komunitní koutky, kde se anorexie nevyléčila, ale glorifikovala. SkinnyTok je jen jejich moderní rebranding – jen místo černého pozadí má hezčí kabátek. A přestože TikTok tvrdí, že zakazuje obsah podporující poruchy příjmu potravy, jeho algoritmus má na pravdu jiný názor.
Vyhledávání #SkinnyTok vás sice pošle na stránku s úderným claimem „Jste víc než vaše váha“, ale realita ve feedu mluví jiným jazykem. Cynickým, sarkastickým a někdy brutálním. Jako když influencerka do kamery prohlásí: „Kdyby tvoje kraťasy měly hlas, smály by se ti, protože na ně prostě nepadnou.“ Na oko jde o motivaci. Ve skutečnosti o legitimní digitální násilí. A nejhůř: páchané na sobě samém.
Digitální motivace která vás přivede do nemocnice
„Lidé se srovnávají s nereálnými ideály, často generovanými umělou inteligencí, nebo alespoň filtry a úpravami. Výsledek? Pocit vlastní nedostatečnosti a následné chování, které má změnit tělo, ne mysl,“ dodává Lampert. Výzkum z roku 2024 ukázal, že pouhých osm minut strávených sledováním obsahu s pro-anorektickými tendencemi zhoršuje sebehodnocení a zvyšuje riziko poruch příjmu potravy.
Méně než trvá uvařit těstoviny. Sice jde možná o přechodné trendy, jejich následky si ale tělo ponese roky. „Extrémní půsty, které SkinnyTok oslavuje, narušují metabolismus, zvyšují riziko hypoglykémie, úzkostí, poruch imunity i funkce orgánů,“ upozorňuje internista Dr. Asim Cheema pro The Post.
Zdroj: Autorský text, New York Post, The Guardian, Fox News