Zázvorové shoty dnes zaplavují pulty ve velkém a čím dál častěji pronikají také do nabídky běžné tržní sítě (prodává je například Lidl, DM nebo Albert). Jde o vysoce koncentrované šťávy, které slibují doslova zdravotní vzpruhu. Jejich skutečný přínos je však diskutabilní.

Kořen zázvoru jako takový lze rozhodně považovat za přírodní prostředek, který se pozitivně podepisuje na revitalizaci mnoha tělesných procesů. I proto našel místo v tradiční čínské a ájurvédské medicíně, kde byl zázvor po staletí považován prostředek s významným účinkem na zažívací trakt, oběhovou soustavu i celkovou vitalitu. Bylo známé, že zázvor má i přirozeně stimulační vliv na motilitu trávicího traktu, to znamená, že urychluje průchod potravy a zmírňuje nepříjemné pocity plnosti či nadýmání. 

Specialista na záněty

Všestrannost zázvoru je předmětem mnoha výzkumů i v dnešní době. Díky nim už teď například víme, že zázvor obstojí i jako prostředek s protizánětlivým účinkem. Obsahuje totiž látky zvané gingeroly, přírodní sloučeniny, které v těle působí protizánětlivě. Je dokonce prokázáno, že se tento účinek zvyšuje v kombinaci s kurkumou. 

Pro zdraví srdce i posila pro mozek

Díky schopnosti rozšiřovat cévy, může být zázvor nápomocný i osobám se srdečně-cévními onemocněními. Při pravidelné konzumaci může nejen zlepšovat průtok krve, ale také mírně snižovat krevní tlak a podpořit cirkulaci. Pravidelné zařazování zázvoru do jídelníčku může přispět ke zlepšení hladiny cholesterolu – zejména toho takzvaně špatného, známého pod zkratkou LDL. Zázvor zaujímá v posledních letech i své místo mezi neorology. Na základě závěrů některých studií může zejména ve vyšším věku zlepšit nejen paměť, ale i schopnost soustředění.

Mnoho povyku pro nic

Zázvor se jeví jako všestranný pomocník. Pokud jej budete užívat (ideálně) denně ráno nalačno anebo po lehké snídani, můžete těžit z mnoha jeho benefitů. To ovšem platí zejména v případě, budete-li volit domácí přípravu, tedy silný výluh přímo z kořene.

Ačkoli se ginger shoty tváří jakkoli moderně, mají jednu slabinu, kterou je vysoký obsah přidaných cukrů. Komerčně vyráběné shoty často obsahují ovocné koncentráty, agávový sirup či med – látky, které výrazně zvyšují glykemickou zátěž. U některých produktů může jediná dávka (60 ml) obsahovat 8 až 12 gramů jednoduchých cukrů. To představuje zhruba třetinu denního maxima doporučeného Světovou zdravotnickou organizací pro volné cukry (25 g).

Z tohoto důvodu je obecně doporučováno důsledné čtení etiket. Ideální složení? Čerstvý zázvor, citron, případně kurkuma nebo špetka pepře. Zbytek bývá marketingový nános nebo komfort na úkor výživové kvality.

Domácí příprava je navíc překvapivě jednoduchá. Stačí čerstvý zázvor, citronová šťáva, trocha vody. Kdo chce posílit účinek, může přidat špetku kurkumy, kapku medu či cayennský pepř. Výsledný nápoj má výrazný chuťový profil a jasný účel.

Zdroje: Autorský text, Pub Med, Healthline, WHO,  HackenSack Meridian Health

První pomoc při nachlazení

Co naopak může působit jako překvapivé zjištění, je fakt, že imunitní funkce zázvoru jsou občas přeceňovány. Zázvor není imunostimulans v pravém slova smyslu. Jeho přínos spočívá spíše v tlumení průvodních symptomů – bolestí v krku, uzahlenění, dráždivého kašle. Díky mírným mukolytickým a antimikrobiálním účinkům může zkrátit trvání nepříjemných příznaků, nikoli však zabránit infekci jako takové.