Cenový růst je patrný především u občerstvení, které tvoří klíčovou součást vánočních trhů. Svařené víno se letos prodává za 80 korun za porci, což je přibližně o 30 % více než v roce 2019. Pokud dostanete chuť na trdelník, budete se muset smířit s tím, že nově stojí i 120 korun, zatímco před pandemií se dal pořídit za 70 až 90 korun. Pražené mandle, které jsou na trzích rovněž stálicí, stojí asi 90 korun a pytlík, tak ten velikostí rozhodně neohromí. Osladit si život pak můžete medovinou, tady vás zahřeje nejen nápoj samotný, ale i fakt, že jste trhovce podpořili právě částkou přesahující sto korunu.
Dárečky a ozdoby raději jinde
Významný cenový skok se však netýká jen občerstvení. Ručně vyráběné vánoční ozdoby, adventní věnce nebo keramické dekorace, které si návštěvníci často kupují jako suvenýry či dárky, také zdražily. Zatímco menší ozdoby lze pořídit od 45 korun, ručně malované koule mohou stát až 400 korun. Adventní věnce a svíčky, často zdobené přírodními materiály, jsou nabízeny v cenách od 150 korun výše.
Je vidět, že prodejci čelili finančním ztrátám z období, kdy byly trhy vlivem pandemie rušeny, a nyní se snaží tyto ztráty kompenzovat. Navíc se projevují i nutné vyšší náklady na dovoz surovin a výrobu. Zajímavým bodem, který ovlivňuje celkové ceny, je ale i fakt, že většina Čechů ceny akceptuje, tudíž na stánkaře není vyvíjen tlak zlevňovat. Pražské vánoční trhy se těší velké oblibě a i letos čekají enormní zisky. Mezi nejnavštěvovanější patří tradičně trhy na náměstí Míru, Staroměstském náměstí, náměstí Republiky a Malé Straně. Každé z těchto míst nabízí nejen jedinečnou atmosféru, ale i specifickou nabídku. Zatímco náměstí Míru je známé svou rodinnou atmosférou a širokou nabídkou řemeslných výrobků, Staroměstské náměstí láká především turisty svými velkolepými světelnými instalacemi a pestrým kulturním programem. Malá Strana a její okolí pak přitahují ty, kteří hledají komornější prostředí s menším množstvím návštěvníků.
Navštívit, anebo ne?
Cenová situace na vánočních trzích mimo Prahu je obecně příznivější, ačkoliv i zde došlo v posledních letech k nárůstu cen. V menších městech, jako je Plzeň, Olomouc nebo České Budějovice, jsou ceny často o 10 až 20 % nižší než v hlavním městě. Například svařené víno lze na těchto trzích pořídit v rozmezí 50 až 70 korun, zatímco trdelníky se běžně prodávají za 80 až 100 korun. Místní speciality, jako například klobásy, často stojí méně než 100 korun. Regionální trhy mají navíc výhodu v lokální produkci – řada stánků nabízí výrobky od místních řemeslníků a farmářů, což může pozitivně ovlivnit jak kvalitu, tak cenu.
Rozdíl v cenách je částečně způsoben nižšími náklady na provoz stánků a menší turistickou poptávkou, která není tak silná jako v Praze. Menší města však stále nabízejí kvalitní adventní program, často s důrazem na autentické zážitky a klidnější atmosféru. Například vánoční trhy v Olomouci jsou známé svou bohatou nabídkou moravských vín a tradičních regionálních pokrmů, zatímco České Budějovice lákají na širokou nabídku řemeslných výrobků a živá hudební vystoupení.