Savencia ve vyjádření pro ČTK uvedla, že záležitost se SZPI řeší, protože podle jí zadaných rozborů výrobek limity splňoval, napsala ČTK manažerka kvality Helena Škrabalová. Ředitelka kvality skupiny Lactalis, do níž patří Mlékárna Kunín, Jana Ovčáčková ČTK napsala, že obsah laktózy nepředstavoval pro spotřebitele riziko, protože šlo o 0,4 procenta obsahu laktózy, jaké je přítomné v nezpracovaném kravském mléce.

Inspekce odebrala vzory v teplické Bille, se kterou zahájí správní řízení o uložení pokuty. V případě sýru šlo o Lučinu nadýchanou s datem použitelnosti do 22. října, v případě mléka o půllitrové balení s trvanlivostí do 25. září. Spotřebitelé už tedy velmi pravděpodobně potraviny snědli či vypili.

Zákonný limit pro obsah laktózy ve výrobcích označených jako bezlaktózové je deset miligramů na 100 gramů potraviny. V Lučině však bylo 18,8 miligramu, v mléku 20,8 miligramu.

„Na základě informací o překročení limitu jsme zahájili kontrolní testování vzorků ze stejné šarže. Nechali jsme je testovat v laboratořích Státního veterinárního ústavu, což jsou laboratoře uznávané SZPI, pro druhé odborné stanovisko a v laboratořích Eurofins. Výsledky obou laboratoří potvrzují shodu s požadavkem na obsah laktózy. Celou záležitost řešíme se SZPI, doufáme, že se nám díky našim kontrolním výsledkům podaří obhájit to, že jsme nepochybili,“ uvedla Škrabalová.

I skupina Lactalis nechala udělat analýzy vzorku z dané šarže a podle Ovčáčkové se ukázalo, že „vliv na výsledek měření měla použitá metoda, která pro odběr těchto vzorků v ČR není jednotná. Ve spolupráci se čtyřmi laboratořemi jsme dokončili ověřování spolehlivosti našeho výrobního procesu a znovu dodáváme na trh výrobek v souladu s platným legislativním limitem pro bezlaktózové výrobky“. Při vyšetřování v mlékárně nebylo podle ní nalezeno žádné pochybení.