Zhruba před dvěma lety představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) záměr zavést v Čechách obdobný nástroj, jako má Řecko nebo Rakousko, který by sledoval vývoj cen, aby se běžnému spotřebiteli dokázalo, že resort za zvyšování nemůže, jak sám ministr opakovaně podotkl například na tiskové konferenci ku příležitosti sbírky potravin pro potřebné.
„Nejsem ministrem, který by určoval ceny. Ale možnost mít aplikaci s aktuálními průměrnými cenami je cesta, kterou bychom se chtěli ubírat,“ uvedl tehdy Výborný a přidal i statistická data z praxe ze zahraničí, kde se ukázalo snížení cen o 18 procent po zavedení nástroje.
Aplikace, která měla být spuštěna do půl roka ale stále není aktivní. „Její vytvoření nebylo realizováno také z důvodu, že obchodní řetězce, které by do ní měly dodávat data, tento záměr nepodpořily,“ sdělila výmluvně mluvčí ministerstva Karla Mráčková pro server Novinky.cz – jako by s tím nešlo už nic dělat.
Ne všechny instituce ale tento názor sdílejí. Například Sdružení obrany spotřebitelů si jasně stojí za tím, že stát může hledat nové cesty. Řešením je například crowdsourcing – tedy systém, kde by data o cenách zadávali sami spotřebitelé prostřednictvím aplikace. Vedle toho zmiňuje i možnost spolupráce s nezávislými organizacemi nebo využití veřejně dostupných zdrojů. Cílem podle něj nemá být absolutní přesnost, ale orientační přehled a tlak na větší transparentnost.
Bojkot systému ze strany řetězců ale není úplně jednoznačný. Sami řetězce se hájí tím, že pravidelně tato data poskytují i ostatním institucím, zejména pak Českému statistickému úřadu, což potvrdila ostatně za Billu například její tisková mluvčí Dana Bratánková. Resort však trvá na tom, že bez přímého zapojení obchodních sítí nelze aplikaci spustit v plnohodnotné podobě.

Spotřebitelé jsou mezitím stále více zmatení a absolutně ztrácejí pojem o tom, kde je ještě hranice reálných cen. Jejich normy se totiž zdárně stírají vlivem slevových akcí, které přijdou obchodníkům dostatečné proto, aby spotřebitelé ušetřili. Z dat Českého statistického úřadu ale vyplývá, že ceny potravin v Česku dál rostou. V březnu 2025 se zvýšily ceny potravin, alkoholu a tabáku meziročně z 4,7 na 5,9 procenta.
Nezpracované potraviny, jako je maso nebo zelenina, zdražily o více než devět procent. Za poslední tři roky pak podle Eurostatu vzrostly ceny potravin v Česku o 26 procent – stejně jako v průměru celé Evropské unii. Zda se stát k myšlence aplikace ještě vrátí, není v tuto chvíli jasné. Spotřebitelské organizace však upozorňují, že právě dlouhodobě vysoké ceny by měly být impulsem k hledání technických i legislativních řešení, nikoli důvodem k ústupu.
Zdroj: Autorský text, ČTK, Novinky, Forbes, Ministerstvo zemědělství
Foto: Shutterstock