Proti používání „zavádějících“ názvů vystupuje celá řada potravinářských institucí. Patrně největší spor vyvolala Francie, která roku 2021 dokonce přijala zákon, který výrobcům veggie alternativ jasně ukládá povinnost se od živočišné produkce výrazně odlišit. Tím měla být zajištěna transparentnost pro spotřebitele a především pak ochráněn význam a zdravotní výhody konzumace masných výrobků. Krok však narazil na odpor organizací podporujících rostlinnou stravu, včetně Evropské vegetariánské unie (EVU) a Francouzské vegetariánské asociace (AVF), které tvrdily, že zákon je v rozporu s legislativou EU.
I Česko volá po změně
Situace přitom netrápí jen Mekku gastronomie. I v České republice se ozvaly hlasy proti označení, jako jsou veganské burgery nebo vegetariánské klobásy. Potravinářská komora ČR v červenci 2022 vyzvala zákonodárce, aby přijali opatření podobná těm, která byla zavedena ve Francii.
Že má ale řešení této situace pro spotřebitele význam, se ukázalo přitom už v minulosti, konkrétně například ohledně pomazánkového másla, které nesplňovalo zákonné limity obsahu mléčného tuku pro označení máslo. V tomto případě české Ministerstvo zemědělství přijalo vyhlášku, která výrobek přejmenovala na tradiční pomazánkové. Podobně je ochráněna i zbylá mlékárenská produkce. Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, tzv. společné organizace trhů v zemědělských produktech, je mléko definováno výhradně jako produkt získaný dojením savců, především krav, koz, ovcí a dalších druhů. To znamená, že pojmy jako mléko, sýr či jogurt jsou vyhrazeny pro produkty živočišného původu.
Vše je jasné z obalu
Soudní dvůr EU však připustil, že jednotlivé státy mohou vytvářet specifické právní názvy pro potraviny, včetně rostlinných alternativ. Pokud tak ale neučiní, nemohou zabránit výrobcům v používání běžných popisných označení. Klíčové je, aby značení bylo jasné a přesné, aby spotřebitelé byli řádně informováni o složení a nebyli klamáni.
Propagátoři veggie stravy jsou z rozhodnutí samozřejmě nadšení. „Zajištěním jasnosti v označování potravin můžeme podpořit rostlinné alternativy, přispět k dosažení environmentálních cílů a zároveň posílit konkurenceschopnost a inovace v EU,“ uvedl například Rafael Pinto, manažer pro politiku EU v Evropské vegetariánské unii, v reakci na rozhodnutí soudu. Výrobci živočišné produkce však rozhodnutí rozhodně netěší, nadále argumentují, že spotřebitelé jsou takto vedeni k domněnce, že vegetariánské a veganské alternativy mají stejné nutriční složení nebo kvality jako tradiční masné výrobky, i když tomu tak není.
Environmentální cíle naplněny?
Z rozhodnutí ECJ mají radost i fanoušci ochrany planety. Z pohledu environmentální udržitelnosti jsou rostlinné potraviny prý vnímány jako ekologičtější alternativa k živočišným produktům a mohou hrát klíčovou roli v naplnění cílů EU v oblasti klimatu a udržitelnosti.
Očekává se, že sektor rostlinných potravin bude nadále růst a inovace v této oblasti mohou přinést další nové produkty na trh. Vzhledem k rostoucímu zájmu o ekologičtější stravování může toto rozhodnutí výrazně podpořit konkurenceschopnost evropských výrobců rostlinných alternativ. Otázkou ale zůstává, zda jde o krok kupředu s ohledem na zdraví spotřebitelů. Je přece všeobecně známo, jak důležitou úlohu sehrávají ve výživě živočišné bílkoviny.