Lučina s medvědím česnekem podle Pavla Berkyho

Semifinalista soutěže MasterChef Česko 2020 Pavel Berky vsadil na sázku, která se vyplatila: spojil krémovou lučinu s charakterem medvědího česneku. Výsledkem je pomazánka, která neztrácí na jemnosti, ale zároveň má jarní švih.

Nejprve si připravíte základní směs – do výkonného mixéru vložíte tučnější bílý jogurt, ideálně řeckého typu, společně se svazkem medvědího česneku, solí a špetkou bílého pepře. Vše rozmixujete do hladké hmoty, do níž nakonec přimícháte smetanu ke šlehání. Směs následně přelijete do sítka vyloženého plátýnkem a necháte v lednici odkapat po dobu 24 hodin. Hotovou lučinu uchovávejte ve sklenici s víčkem, v chladu vydrží bez problémů celý týden. Nejlepší je na křupavém chlebu s ředkvičkami nebo jen tak, lžičkou z misky.

Sůl z medvědího česneku – zelené zlato na celý rok

Když vám doma přebývá medvědí česnek a cítíte, že jeho čas se krátí, je ideální chvíle připravit si zásobu na později. Aromatickou sůl. Její výroba je překvapivě jednoduchá, ale efekt výjimečný.

Listy medvědího česneku nejprve krátce nasekáte a poté rozmixujete s mořskou nebo himálajskou solí. Vznikne vlhká, sytě zelená hmota, kterou rozetřete na pečicí papír a necháte sušit – buď přirozeně při pokojové teplotě, nebo v troubě na velmi nízkou teplotu, ideálně do 40 stupňů. Po usušení směs jemně rozdrtíte v hmoždíři či mlýnku. Hotová sůl je nejen krásná na pohled, ale i výjimečná svou vůní. Hodí se k dochucení vařených brambor, grilované zeleniny, vajíček natvrdo i do zálivek.

Pesto z medvědího česneku – jarní klasika bez kompromisů

Pesto z medvědího česneku je už několik let ikonou jarní kuchyně, a právem. Je to recept, který zvládnete během několika minut, a přesto působí jako gurmánská specialita.

Čerstvé listy omyjete, osušíte a vložíte do mixéru společně s kvalitním olivovým olejem, strouhaným parmazánem a praženými oříšky – ideálně piniovými, ale fungují i vlašské nebo kešu. Dochutíte solí a několika kapkami citronové šťávy, která zvýrazní zelené tóny. Vše rozmixujete na hladkou pastu. Uchovává se v lednici, zalité trochou oleje, díky čemuž vydrží až tři týdny. Skvěle se hodí do těstovin, na pečené maso, do sendvičů nebo jako dochucovadlo do polévek a pomazánek.

Olej z medvědího česneku – tekutý extrakt přírody

Pro ty, kdo hledají nejjednodušší způsob, jak uchovat esenci medvědího česneku bez ztráty živin i barvy, je ideální olejový výluh. Postup je snadný, ale vyžaduje trpělivost.

Nasekané čerstvé listy medvědího česneku vložíte do sterilizované sklenice a zalijete kvalitním, za studena lisovaným olejem – olivovým nebo třeba řepkovým. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě 3 až 5 dní macerovat. Každý den obsah protřepejte. Po uplynutí této doby olej přeceďte přes plátýnko nebo jemné sítko a uložte do tmavé lahve. Výsledkem je sytě zelený olej s jemně česnekovým aroma, který poslouží do salátových dresinků, na grilovanou zeleninu, k rybám i jako rafinovaná tečka na chléb s máslem.

Medvědí česnek pod drobnohledem výzkumu

Medvědí česnek (Allium ursinum) se dočkal v posledních letech zvýšené pozornosti výzkumníků. Obsahuje vysoké množství sirných sloučenin – především allicin a ajoen – které mají prokazatelné antibakteriální, antimykotické a mírně antivirové účinky. Studie publikovaná v odborném časopise Molecules (2021) potvrzuje jeho účinnost proti kmenům Staphylococcus aureus či Candida albicans.

Vedle toho je významný i jeho antioxidační potenciál – flavonoidy, vitamín C i stopové minerály jako mangan nebo hořčík podporují imunitu, snižují oxidační stres a přispívají k celkové regeneraci organismu (Antioxidants, 2020).

Zdroj: Autorský text, MDPI, Facebook Pavel Berky