Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá uvedla, že poptávka po domácích husách tradičně převyšuje nabídku a v období před svatomartinskými oslavami bývají husy domácího původu rychle vyprodány. „Tento rok není výjimkou, a volné kapacity má pouze několik chovatelů,“ řekla Dlouhá. Unie dále informovala, že letos bylo vykrmeno 178 654 kusů vodní drůbeže, což představuje meziroční nárůst o deset procent. Tradiční způsob výkrmu, kdy mají husy přístup k volnému výběhu a vodním plochám, se v České republice postupně obnovuje, což je pozitivní vývoj po období stagnace.

Cena za kilogram chlazené domácí husy letos začíná na 250 Kč. V gastronomických zařízeních se cena jedné porce svatomartinské husy s přílohou pohybuje mezi 500 a 700 Kč, přičemž celé menu může přesáhnout částku 1000 Kč. Předsedkyně Dlouhá doporučuje, aby si zájemci připravili husu doma, což je cenově dostupnější varianta. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal zdůraznil, že domácí husí maso je kvalitnější, křehčí a chuťově lepší než dovážené, zejména proto, že neabsolvovalo dlouhý transport po Evropě.

 

Navzdory rostoucímu zájmu však české drůbežnictví čelí vážným problémům. Chovatelé bojují s nízkými výkupními cenami a vysokými náklady, které se zvyšují s narůstajícími požadavky na provoz a s hrozbou ptačí chřipky. Petr Šatrán ze Státní veterinární správy uvedl, že ptačí chřipka, která se dříve vyskytovala sezónně, se nyní objevuje celoročně. Přestože nákaza drůbeže v obchodech neohrožuje, je v případě podezření přijímána řada preventivních opatření včetně odběru vzorků a stahování nakažené drůbeže z prodeje.

V letošním roce bylo v České republice potvrzeno osm ohnisek ptačí chřipky v komerčních chovech. Státní veterinární správa zatím neuvažuje o plošné vakcinaci, která by sice nezabránila infekci, ale pouze zmírnila klinické projevy. Pokud by však byla vakcinace nezbytná, jsou veterinární orgány připraveny k jejímu provedení.

Dalším problémem pro chovatele je připravovaný zákaz klecových chovů, který vstoupí v platnost za dva roky. Drůbežáři varují, že tento zákaz pravděpodobně povede k dovozu vajec z klecových chovů ze zahraničí, což negativně ovlivní konkurenceschopnost českých producentů a dále sníží soběstačnost České republiky v oblasti produkce vajec.