Gastronomická historie si všímá prvních zmínek o tomto vrstveném dezertu už v polovině 17. století. Psal se rok 1651, když se v kuchařce Le Cuisinier François objevila jeho raná verze – tehdy ještě jako prostý recept složený z tenkého těsta a sladké náplně. Autorem byl François Pierre de La Varenne, dvorní kuchař Ludvíka XIV. A proč se mu později začalo říkat mille-feuille, tedy „tisíc lístků“? Stačilo do něj kousnout. Upečené těsto se rozpadalo na jemné vrstvičky, které připomínaly šustivý papír – tolik jich bylo.

V 19. století pak dezert pozvedl na novou úroveň legendární šéfkuchař Marie-Antoine Carême, považovaný za zakladatele moderní francouzské gastronomie. Právě on přidal ozdobné glazury, šlehačku, ovocné vrstvy či čokoládovou pěnu. Výsledná kombinace kontrastních textur – křupavého těsta, jemného krému a sladké glazury – zůstává fascinující dodnes.

 

Napoleon? S největší pravděpodobností jen přezdívka

Název „Napoleon“ se dezertu dostal zřejmě až později, s největší pravděpodobností v Rusku nebo anglosaském prostředí. Přímá souvislost s císařem Napoleonem Bonaparte ale není historicky doložená – i když legendy tvrdí, že si jej nechával připravovat i během vojenských tažení. Pravděpodobnější však je, že jde o zkomoleninu původního označení napolitain (neapolský), které se v cukrářství rovněž používalo.

Kremeš, kremšnita a žloutkový řez

Během 20. století se tento dezert rozšířil v různých podobách po celé střední Evropě. V Maďarsku vznikla Kremeš, v Chorvatsku známá Samoborska kremšnita, která má dokonce chráněné zeměpisné označení. A v českých cukrárnách si mille-feuille našlo svou variantu jako žloutkový řez – většinou s marmeládovou podkladovou vrstvou, máslovějším krémem a fondánovou polevou navrch. Každá z těchto variant má jiný poměr krému, těsta a cukrové glazury, ale všechny spojuje snaha o harmonii mezi křehkostí a sladkou krémovostí.

 

Globální fenomén s lokálním šarmem

Zajímavostí je, že na podobný dezert můžete narazit i mimo Evropu. Během své dovolené v Tunisku, Turecku nebo Řecku narazíte na varianty, které kombinují listové těsto s pudinkovými nebo šlehačkovými náplněmi, a přesto nesou rukopis francouzské školy. Právě tato schopnost přizpůsobit se lokálním surovinám i chutím dělá z mille-feuille trvalku mezi dezerty.

A ještě jedna praktická poznámka: mille-feuille se sice báječně vyjímá na slavnostní vitríně, ale patří k těm zákuskům, které se špatně porcují a ještě hůř jedí – elegantně to zvládne jen málokdo. I to je součást jeho kouzla. Nezlobte se, když se vám těsto rozpadne – mělo to tak být.

 

Domácí mille-feuille s malinami: Francouzská noblesa v české kuchyni

Suroviny:

1 balení kvalitního listového těsta

Čerstvé maliny

Moučkový cukr nebo fondán na ozdobu

Na krém:

100 g žloutků (cca 5 ks)

75 g cukru

300 ml mléka

100 ml smetany

50 g hladké mouky

50 g másla

Vanilkový lusk (nebo kvalitní extrakt)

Postup:

Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny, postupně vmíchejte mouku.

V jiném hrnci zahřejte mléko se smetanou a vanilkou téměř k varu. Část směsi vmíchejte do žloutků, pak vše vraťte zpět do rendlíku a za stálého míchání zvolna zahřívejte do zhoustnutí. Dbejte na to, aby se krém nesrazil.

Nechte vychladnout, poté vmíchejte máslo a dotuha ušlehanou smetanu.

Těsto rozdělte na tři části, propíchejte vidličkou a upečte dozlatova. Po vychladnutí prokládejte pláty těsta krémem a malinami. Navrch posypte moučkovým cukrem nebo přelijte fondánem.

Tip: Pokud nemáte čas připravovat krém od základu, můžete použít kvalitní vanilkový pudink, který obohatíte máslem a trochou smetany – výsledek bude jemnější, ale chuťově stále výtečný.