„Trvanlivých potravin máme celý rok nedostatek, naplní se tak naše sklady nedostatkovým zbožím. Můžeme díky tomu další půlrok do další sbírky fungovat a připravovat balíčky pro lidi, kteří to potřebují,“ řekl Slavíček. Podle něj jsou nejvíc potřeba těstoviny, rýže, luštěniny, konzervy, ale i dětské přesnídávky a dětské hygienické potřeby.
Potravinové banky mají v zemi 201 výdejních míst. Balíčky vydávají potřebným z auta či v kamenné výdejně, ale také je rozvážejí přímo na adresu. Spolupracují také zhruba se stovkou neziskových organizací, které materiál rozdělují. Lidé v tísni se mohou obrátit i na sociální odbory radnic. Získat mohou QR kód, na který si pak mohou ve výdejně balíček vyzvednout. „Potraviny zůstávají v regionu. Lidem pomáhají často vlastním sousedům, ani to netuší,“ podotkl šéf federace potravinových bank.
Obchodů, kde mohou lidé zboží do sbírky věnovat, v posledních letech přibývá. Zatímco od roku 2013 do roku 2018 jich bylo kolem 750, teď je počet téměř čtyřnásobný. Na sbírkovém webu je mapa, v níž mohou zájemci vyhledat zapojené prodejny ve svém okolí. Zakoupené zboží budou od dárců přebírat dobrovolníci v zelených zástěrách. Na začátku by měli zákazníkům také připomenout, jaké zboží je vhodné pořídit. Nákupní seznam je i na webu. On-line bude možné přispět v e-shopu Teska, Košíku, Billy, Rohlíku a drogerií Teta a dm.

Podle Jurečky síť potravinových bank v sobě spojuje nejen solidaritu a pomoc lidem v tísni, ale i omezení plýtvání. Resort rozděluje na pořízení chybějícího materiálu evropské dotace, banky za ně kupují mimo jiné i dietní potraviny bez lepku či bez laktózy.
Podle Prouzy je český systém potravinové pomoci dobře nastavený a i v době přírodních pohrom či jiných mimořádných událostí a krizí dokáže materiál rychle doručit. Prouza dodal, že podobně jako potraviny by se měl dát v budoucnu darovat ve velkém i textil. Zatím je kvůli nastavení DPH levnější neprodané zboží zničit, uvedl šéf svazu.
Zdroj: Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock