Více než polovina českých restaurací (56 %) zahrnuje dětská jídla ve své nabídce, často ale pouze jako jednu až dvě položky. Tyto pokrmy jsou mnohdy zjednodušené nebo zmenšené verze jídel pro dospělé. Například řízek s bramborovou kaší, který patří k nejoblíbenějším volbám, zařadilo mezi nejčastější dětské pokrmy 66 % provozovatelů restaurací. Další oblíbená jídla, jako smažený sýr s hranolkami (55 %) či palačinky (30 %), však podle odborníků nesplňují nutriční požadavky.

„Strava v dětství je zásadní pro zdraví v dospělosti. Nedostatek kvalitních živin během růstu může vést k problémům, jako je obezita nebo horší školní výsledky,“ vysvětluje Eliška Selinger, MSc, nutriční epidemioložka ze Státního zdravotního ústavu. Poukazuje na nutnost zařadit do dětských pokrmů více ovoce, zeleniny či celozrnných výrobků a snížit obsah soli.

Nutriční nedostatky v dětské stravě

Průzkum ukázal, že pouze 7 % restaurací používá pro dětská jídla kvalitnější suroviny. Bezlepkové či bezlaktózové varianty nabízí jen 39 % restaurací, přestože poptávka po nich stoupá. Dále 46 % provozovatelů uvedlo, že způsob přípravy dětských pokrmů je totožný s jídly pro dospělé.

Velkým problémem zůstává také solení dětských pokrmů. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by dospělí neměli denně přijmout více než 5 gramů soli, u dětí je doporučená dávka ještě nižší. „Přesto pouze 45 % restaurací uvádí, že dětská jídla solí méně, a zhruba polovina používá méně koření,“ říká Matyáš Fošum, ředitel oboru ochrany veřejného zdraví a zástupce hlavního hygienika ČR.

Důsledky nadměrné konzumace soli se odrážejí i v dalších statistikách. „V roce 2023 hygienická služba zjistila, že téměř 80 % školních jídelen překračovalo doporučené hodnoty soli v připravovaných pokrmech,“ dodává Fošum.

 

Nová opatření pro lepší stravování

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a dalšími partnery připravilo iniciativu Solíme méně, která má za cíl omezit používání soli v restauračním i školním stravování. „Základní stravovací návyky si děti vytvářejí již v útlém věku. Je proto klíčové, aby strava ve školních jídelnách i restauracích odpovídala jejich potřebám a podporovala zdravý růst a vývoj,“ vysvětluje Fošum.

Změny se chystají i ve složení školních jídel. Od školního roku 2025/2026 má vstoupit v platnost novela nařízení, která má za cíl zlepšit nutriční kvalitu školních pokrmů. Podle odborníků by podobná opatření měla zahrnout i restaurace, aby byl dětem zajištěn přístup k nutričně hodnotným jídlům, a to nejen ve školách, ale i během volného času.