Než se dostaneme k bonbonům v srdíčkových krabičkách, musíme se podívat do Říma 3. století. Podle nejrozšířenější legendy byl svatý Valentýn kněz, který vzdoroval císaři Claudiovi II. Claudius totiž zakázal sňatky mladým mužům, protože věřil, že svobodní vojáci bojují lépe než ženatí. Valentýn však tajně oddával zamilované páry, čímž si podepsal vlastní rozsudek smrti. Byl zatčen, mučen a popraven 14. února roku 269. Před smrtí údajně napsal dopis své milované s podpisem „Tvůj Valentýn“ – což může být prapůvod valentýnských přáníček.

Ještě dříve však v Římě existoval festival Luperkálie, oslava plodnosti, která probíhala 15. února. Mladí muži v rámci rituálu běhali městem a bičovali ženy řemínky z obětovaných zvířat – říkalo se, že to podporuje jejich plodnost. Tento divoký svátek se postupně transformoval do křesťanské verze oslav lásky, kde místo bičování přišly na scénu květiny a poezie.

Zlomyslná přáníčka i písně lásky

Ve 14. století se Valentýn začal pevně spojovat s romantickou láskou díky básníkovi Geoffreymu Chaucerovi. Ve svém díle „Ptačí sněm“ popsal Valentýna jako den, kdy si ptáci vybírají své partnery. Tento motiv zafungoval a aristokracie si Valentýn rychle osvojila. Šlechtici psali milostné dopisy, vznikaly první valentýnské pohlednice a rituály lásky se stávaly sofistikovanějšími.

Během renesance se tradice Valentýna rozšířila do Francie a Anglie, kde si zamilovaní vyměňovali drobné dárky a básně. Zajímavostí je, že ve viktoriánské Anglii vznikla i „Vinegar Valentines“ – zlomyslná přáníčka určená k odmítnutí nápadníků. Takže ano, Valentýn měl i svou jízlivou stránku.

Afrodiziaka, čokoládová lákadla a romantické hostiny

Jestli existuje něco, co k Valentýnu neodmyslitelně patří, pak je to jídlo. Historicky se s tímto svátkem pojí řada afrodiziakálních ingrediencí – čokoláda, med, ústřice, fíky, granátová jablka nebo jahody. Už Aztékové věřili, že čokoláda podporuje vášeň, a dnes je její spojení s Valentýnem neotřesitelné.

Romantická večeře se stala hlavním rituálem moderního Valentýna. Restaurace v tento den praskají ve švech a speciální menu často obsahuje luxusní pokrmy – steak, mořské plody nebo dezerty s čokoládou a šampaňským. Přestože se Valentýn komercionalizoval, pro mnohé zůstává ideálním dnem na oslavu lásky – ať už s drahou polovičkou, přáteli nebo v duchu sebelásky.

Růžové Japonsko, vášnivá Latinská Amerika a rezervovaná Skandinávie

Zajímavé je, jak se Valentýn slaví po světě. V Japonsku jsou dárky v režii žen, které mužům dávají čokoládu – a o měsíc později, na takzvaný Bílý den, muži oplácejí. V Jižní Koreji mají podobný systém, ale přidali i „Černý den“ pro nezadané, kteří jedí černé nudle na znamení svého single statusu.

Ve Skandinávii je Valentýn méně formální – populární jsou květiny a milá gesta, ale večeře při svíčkách zde nejsou nutností. Zato v Latinské Americe je Valentýn nejen dnem lásky, ale i přátelství – v některých zemích se slaví jako „Día del Amor y la Amistad“ (Den lásky a přátelství), kde si lidé vyměňují dárky nejen s partnery, ale i s přáteli.