Aktuálně se v Česku musí vejce skladovat do 18 stupňů Celsia, podle serveru by to nově mohlo být do 24 stupňů Celsia. „Určitě se to (vyhláška) promítne do nižších cen českých vajec. Ostatně, když se podíváte na vývoj cen vajec v Česku, je jasně vidět, jak jejich cena klesá s tím, jak zlevňují energie,“ uvedl Prouza. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se změnou vyhlášky uspoří až desetina nákladů na chlazení, napsal server iDnes.cz.

Současná vyhláška podle Prouzy znamenala velkou nevýhodu také pro české producenty vajec. „Na rozdíl od zahraniční konkurence museli vajíčka chladit od prvního okamžiku, což se při vysokých cenách energií nepříznivě promítalo do ceny českých vajec. Podobně zbytečné náklady měly i obchody,“ uvedl.

Jak moc se změní cena?

ČTK oslovila také několik obchodních řetězců s dotazem, zda plánují po schválení vyhlášky vejce zlevnit. Zástupci obchodů odpověděli, že vyhlášku vítají, více informací o změně skladování a ceny vajec ale poskytnou po zveřejnění její finální podoby. „Změnu pravidel pro skladování vajec vítáme a je dobře, že Česká republika harmonizovala tato pravidla s dalšími státy Evropské unie,“ řekl Jiří Mareček za řetězec Albert.

Prouza uvedl, že pro obchody žádné náklady navíc s úpravou teploty při skladování vajec nevzniknou. „Změny a úpravy prodejních prostor probíhají na denní bázi a až budeme vědět, kdy vyhláška vstoupí v platnost, začneme tomu přizpůsobovat situaci v prodejnách,“ sdělil.

Tiskové oddělení Kauflandu ale ČTK napsalo, že se schválením vyhlášky je čekají úpravy na obalech, které informují o nižších teplotách. Mluvčí řetězce Penny Tomáš Kubík uvedl, že budou muset zvážit případné změny umístění zboží na prodejně, ale i nakládání a skladování v celém distribučním řetězci od dodavatelů přes logistická centra až po prodejny. „Zkušenosti z okolních zemí jsou nicméně velice pozitivní, ve spojení s připravovanou novelou tedy neočekáváme problémy,“ doplnila mluvčí řetězce Lidl Eliška Froschová Stehlíková.

O změně vyhlášky se jednalo několik let. Přísnější přístup ve skladování vajec podle Dlouhé prosazovali hlavně veterináři kvůli obavám z bakteriálních infekcí. Infekce se ale ve větší míře nerozšířily ani ve státech, kde se vejce skladují při vyšší teplotě, změnu tak veterináři podpořili, stejně jako ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Ministerstvo zemědělství s ohledem na délku standardního legislativního procesu u vyhlášky a následně potřebné notifikace u Evropské komise předpokládá, že by vyhláška mohla začít platit v polovině příštího roku.