Některé výzkumy ukazují, že některé čajové sáčky mohou při zalití uvolňovat mikroplasty – nepatrné plastové částice, které se šíří do životního prostředí a mohou představovat zdravotní rizika. Tématem je rovněž přítomnost pesticidů, které se do čajů dostávají během pěstování, a při nadlimitních hodnotách představují další rizikový faktor. Je ale skutečně důvod k obavám?

Neviditelné, ale všudypřítomné

Podle studie z McGill University mohou čajové sáčky vyrobené z nylonu nebo polyethylentereftalátu při přípravě v horké vodě uvolnit nebezpečné částice. Vědci pozorovali, že jeden plastový sáček může do nápoje uvolnit až 11,6 miliard mikroplastů a 3,1 miliardy nanoplastů, což je mnohem více než množství plastů běžně obsažených v jiných potravinách, jako je například balená voda nebo sůl.

Mikroplasty přenášené z čajových sáčků mohou prý navíc vázat těžké kovy, které jsou přítomny v čajových lístcích, což riziko toxického účinku ještě zvyšuje. V pokusu na vodních blechách (Daphnia magna) tyto mikroplasty způsobily změny v chování a morfologii, což vědci interpretovali jako známky stresu a potenciálních toxických účinků. Přestože tyto výsledky ukazují rizika, přímý vliv mikroplastů na lidské zdraví zůstává nejasný, protože dlouhodobý výzkum expozice mikroplastům v lidském organismu dosud chybí.

Volba spotřebitelů

Ve světle rostoucího tlaku veřejnosti i tak přistupuje řada výrobců čajů k inovacím v oblasti obalových materiálů. Společnosti Sonnentor a Ahmad Tea se například snaží nahradit nylonové nebo PET sáčky přírodními materiály, jako je abaca (vlákno z banánovníku) nebo celulóza, které jsou biologicky rozložitelné. O skladbu sáčku se zajímá i Leros.

„Jako výrobce jsme povinni znát kvalitu materiálů. Dodavatelé nám informace poskytují, při každé dodávce ji deklarují certifikátem a my pravidelně před výrobou kontrolujeme shodu dle sjednané specifikace,“ uvedla za brand například Jana Wolfová.

Jinými slovy – výrobci tedy stále hledají cesty k ekologičtějším a zdraví šetrnějším alternativám​.

Pro spotřebitele, kteří chtějí minimalizovat riziko expozice mikroplastům, a to i přestože se podle posledních analýz ukazuje na minimální rizika, se doporučuje vybírat čaje balené v sáčcích z přírodních vláken nebo sáhnout po sypaném čaji. SZPI a Ministerstvo zemědělství plánují další rozvoj monitorovacích systémů a zvýšenou podporu výzkumu v oblasti mikroplastů. Cílem je zajistit, aby spotřebitelé měli přístup ke kvalitním a bezpečným produktům, které neobsahují zdraví škodlivé látky​

Větší hrozba?

Větším, ale možná méně diskutovaným nebezpečím, je přítomnost pesticidů. Většina čajů pochází ze zemí třetího světa, na které se nevztahují přísná regulativa platná v zemích EU. I když jsou vzorky čajů před vstupem na trh kontrolovány ze strany orgánů Státní zemědělské a potravinářské inspekce, nelze tvrdit, že by byly všechny dodávky bez rizik. Nedávno byla zakázána šarže 130 kg čajů z Vietnamu kvůli vysokým hodnotám pesticidů, konkrétně v čaji Hoa Nhai Jasmine Green Tea. Tento čaj obsahoval pesticidy v koncentracích považovaných za škodlivé pro lidské zdraví.